akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > II. Kós Károly Honismereti és Szülőföldkutató ...

II. Kós Károly Honismereti és Szülőföldkutató Tábor Zeteváralján

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet – idén augusztus 27-e és szeptember 3-a között – ismét megrendezte a Kós Károlyról elnevezett székelyföldi szülőföldkutató- és honismereti táborát Zeteváralján.

A táborban résztvevő, a Kárpát-medencéből és a diaszpórából érkező, a magyarság megmaradása iránt elkötelezett magyar fiatalok tapasztalt mentorok vezetésével kvalitatív, elsősorban interjúkon és megfigyeléseken alapuló kutatási projektekben vettek részt. A pályázat útján kiválasztott fiatalok hét csoportban, összesen harminc székelyföldi településen végeztek mélyfúrás jellegű terepmunkát.

A tábor szakmai programja három blokkban zajlott: az első két nap, vasárnap és hétfő a szakmai felkészülésé és felkészítésé volt, a középső három nap a terepmunka, míg az utolsó rész az adatok és tapasztalatok feldolgozásának és prezentációjának időszaka volt.

A kutatás a szülőföldről való elvándorlás és a szülőföldön maradás kérdéskörén túl a székelyföldi települések általános jövőképéhez is kapcsolódott. Egyértelműnek tűnik ugyanis, hogy a fiatalok elvándorlása vagy itthon maradása szorosan összefügg a helyi közösség életképességével, azzal a jövőképpel, amelyet nyújt számukra, a hozzá való kötődés, illetve a gyerekvállalási kedv mértékével. Kiemelt szempontja volt a kutatásnak a vallás és a felekezetek közösségformáló és megtartó szerepe is.

A tábor folyamán az 5-8 fős kutatócsoportok az alábbi településekre jutottak el:

Bikafalva, Bogárfalva, Farcád, Farkaslaka, Felsőboldogfalva, Fenyéd, Homoródalmás, Homoródkarácsonyfalva, Kápolnásfalu, Kobátfalva, Küküllőkeményfalva,  Lövéte,Máréfalva, Nagygalambfalva, Nyikómalomfalva, Oklánd, Oroszhegy, Rugonfalva, Siménfalva, Sükő, Székelyderzs, Székelylengyelfalva, Székelyszentlélek, Székelyszentmihály, Székelyszentmiklós, Székelyvarság, Székelyzsombor, Szentegyháza, Zetelaka, Zeteváralja. 

A hét kutatócsoport még a tábor ideje alatt elkészítette a vizsgált települések „profilképét”, melyben később az ok-okozati viszonyok feltárásra kerülnek. A településenként készített esettanulmányok és az összegző videók alapján a táborban versenyt is hirdettek, melyet tapasztalt médiaszakemberekből álló zsűri értékelt.

A tábor után az NSKI munkatársai egy összegző elemzéssel és a harminc település esettanulmányainak publikálásával készülő kutatási jelentésben tervezik közreadni a fontosabb következtetéseket. E kötet nem csupán a szülőföldről való elvándorlás és a szülőföldön maradás témájában, hanem Székelyföld társadalmi állapotának részletes feltárásában és fejlesztési pozícióinak pontosabb beazonosításában is hasznos dokumentum lehet. A kutatás eredményei alapján kibontakozott kép segíthet ugyanis az aktuális stratégiai javaslatok megfogalmazásában, amelyeket a települési és megyei önkormányzatok, gazdasági szereplők, egyházak, civil szervezetek és az államigazgatás szereplői is hasznosíthatnak.

A Kós Károly táborban nem csak kutatómunka, hanem számos kulturális program is zajlott. Földes László Hobo József Attila verseiből szerkesztett zenés estjét mutatta be, és koncertet adott a Gyergyóból származó Bagossy Brothers Company zenekar. A Lovasíjász című film vetítése után Kaszás Géza rendezővel zajlott izgalmas közönségtalálkozó, több este táncházra is sor került Vaszi Levente gyimesi csángó népi előadóművész és barátai, valamint a székelyudvarhelyi Kékiringó Néptánccsoport közreműködésével. Mindemellett a tábor résztvevői gulyásfőző versenyből, baranta- és íjászbemutatóból, valamint Székelyföld kimeríthetetlen táji és természeti szépségeiből is ízelítőt kaphattak.

 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu