akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > III. Kós Károly Honismereti és Szülőföldkutató ...

III. Kós Károly Honismereti és Szülőföldkutató Tábor Zeteváralján

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet – mintegy 50 fiatal kutató részvételével – idén immár harmadik alkalommal rendezte meg szeptember első napjaiban székelyföldi kutatótáborát, a Károli Gáspár Református Egyetemmel kötött stratégiai együttműködés keretében.

Vallásról, hitről és megmaradásról kérdezték a falusi embereket az egyetemisták. Mintegy ezer székely emberhez jutottak el kérdőíveikkel deságtelepi főhadiszállásukról csillagtúra-szerűen a kutatási területet képező Udvarhelyszék összesen 16 településére. A valláshoz, a gyermekvállaláshoz, az abortuszhoz, a megmaradáshoz fűződő összesen 87 kérdést kellett feltenniük a lakosoknak. Erdély és Székelyföld vallási szempontból heterogén régió: egymás szomszédságában élnek itt katolikus, református és unitárius falvak, a kutatási területet éppen ezért úgy határozták meg az NSKI munkatársai, hogy egymással szomszédos, eltérő vagy vegyes felekezetű településeket vizsgáljanak. Így választották ki Homoródalmás, Agyagfalva, Bögöz, Székelydálya, Jásfalva, Kányád, Ége, Székelyderzs, Lövéte, Fenyéd, Zetelaka, Felsőboldogfalva, Nyikómalomfalva, Székelyszentmihály és Bencéd településeket, valamint összehasonlításképp egy városias településrészt is, Székelyudvarhely Bethlen negyedét.

A kutatás fontos hipotézise volt, hogy a vallás oka és okozata lehet minden demográfiai sorskérdésnek, a születésszámnak, az elvándorlásnak, de akár a falu életlehetőségeinek is. „Ez a munka számunkra arra fog lehetőséget teremteni, hogy megvizsgáljuk, milyen sajátos mintázatot mutatnak a különböző felekezetű falvak akár a valláshoz való viszony, akár a népességi folyamatok, akár a nemzethez való tartozás kérdésében” – fogalmazta meg Bozsonyi Károly, a KRE általános rektorhelyettese.

A tábor megnyitóján Szász Jenő, az NSKI elnöke kiemelte: „A külhoni történelmi területeken a magyar élet addig biztosított, amíg ott magyar emberek élnek. Ezért hatványozottabban oda kell figyelni, égetőbb a kérdés, hogy a külhoni régiókban élnek-e és azon belül hányan élnek magyarok.” A tábor során két kerekasztal-beszélgetésre is sor került, az egyiken lelkészek és egyházi személyek, a másikon székelyföldi polgármesterek járták körül a fiatalok szülőföldön maradásának kérdéskörét és a közösségek megtartására irányuló erőfeszítéseket.

A kérdőívezés során bensőséges kapcsolat alakult ki a falusiak és a kérdező hallgatók között, akik nyitottnak, barátságosnak ismerték meg az udvarhelyszéki falvak lakóit. A hallgatók bepillantást kaptak Székelyföld szépségeibe is, a kutatócsoportok többek között megmászták a Madarasi-Hargitát, jártak a festői Vargyas-szorosban, megcsodálták a székelyderzsi templomot, túráztak a székelyvarsági Óriás-vízesésnél és a Zeteváraljai-víztározónál. Többen jelezték, hogy jövőre turistaként is szívesen visszatérnének Erdélybe. Esténként táncházak vagy játékos együttlétek színesítették a III. Kós Tábor programját.

A Károli Gáspár Református Egyetem harmadéves szociológia szakos hallgatói ötödik alkalommal végeznek egyházszociológiai kutatást; idén először nyílt alkalmuk arra, hogy külhoni, tömbmagyar régióban kutathassanak. A kutatás eredménye várhatóan fél év múlva jelenik meg a KRE és az NSKI gondozásában.

Videóhír a táborról az MTVA Mediaklikk oldalán 4:10-től. 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu