akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum >  III. Magyar Ifjak Világtalálkozója

III. Magyar Ifjak Világtalálkozója

2017. július 3-9. között Felsőtárkányban került megrendezésre III. Magyar Ifjak Világtalálkozója, amelyen társszervezőként is szerepet vállaló intézetünk július 7-én bemutatkozó szakmai előadást tartott. 

A világ minden tájáról érkezett, magyar gyökerekkel rendelkező fiatal számára Molnár Gergely, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet osztályvezetője tolmácsolta Szász Jenő, az intézet elnökének köszöntőjét: „…Én mindenesetre bízom abban, hogy aki itthon van, az itthon is marad, aki pedig távol, az megfontolja a hazatelepedés kérdését…” – üzente a fiataloknak az NSKI elnöke, melyben kiemelte, hogy a Magyar Ifjak III. Világtalálkozója jó alkalom arra, hogy tovább gondoljuk e kérdéskört.

A köszöntő után a világtalálkozó ifjúsági tagszervezeteinek képviselői - Ács Tibor főszervező közreműködésével - aláírták és hitelesítették a MIVIT részvételi nyilatkozatát, majd ezt követően az NSKI küldöttsége előadást tartott az intézet küldetéséről és tevékenységéről.

Komáromi Márton az intézet szervezeti felépítését, a Nemzeti Integrációs és Kárpát-medencei Hálózatfejlesztési Igazgatóság munkásságát, valamint a Kárpát-haza szakértői hálózatot ismertette, Molnár Gergely pedig - a Stratégiai és Kutatási Igazgatóság tevékenységét bemutató összegzésében - részletesen kitért a Márai Sándor Kutatási Programra, illetve felhívta a fiatalok figyelmét a Kós Károly Honismereti és Szülőföldkutató Tábor kapcsán elvégzett migrációkutatás főbb eredményeire is, továbbá részleteket vetített a tábor során elkészített díjnyertes kisfilmekből. A szakmai előadást autentikus erdélyi népzene és néptánc betét színesítette. 

Zsonda Márk NSKI kutatási referens, a Kőrösi Csoma Sándor Program egykori ösztöndíjasa előadásában egy 13 000 km-re lévő, 100 éve elzártan élő közösség, az argentín Chaco-i közösség múltját és jelenét ismertette meg, valamint kitért arra: milyen beavatkozásokra van szükség ahhoz, hogy ez a közösség ne veszítse el magyar sajátosságait. Érdekesség, hogy a közönség soraiból és a találkozó szervezői közül többen személyesen is ismerték a hazalátogató és itthon tanuló chaco-i ösztöndíjasokat.

A kivételes hangulatú interaktív foglalkozás végén a messziről jött vendégeknek Korzenszky Tamás osztályvezető vezényelt táncházat gyimesi és felcsíki játékok, néptáncok bemutatásával. 

Fotók: Greskovits András 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu