A kiállítás 2020. június 24-én nyílt meg a nagyközönség előtt, ennek apropóján Tóth Norbert, a kiállítás - s egyben a Kárpát-haza Galéria állandó - kurátora tartott tárlatvezetést a Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársainak.
A tárlat 1526-tól tekinti át a magyar történelem azon eseményeit, amelyek a trianoni békediktátumig vezettek, azok napjainkra gyakorolt hatásával együtt. A kiállításon közel kétszáz grafikai alkotás látható, a magyarság számára tragikus Trianon 100. évfordulójára emlékezve. Az alkotások bemutatásához Tóth Norbert kurátor egy különleges, többrétegű szimbólumrendszert magában rejtő installációt álmodott meg, amely körül, mintegy vizuális körképként, képregényszerűen mesélik el Jankovics Marcell politikai karikatúrái Trianon történetét.
A kiállítótér előtt, külön teremben kapott helyet az a fal, ahol az elcsatolt nemzetrészeken élő magyar gyermekek fogalmazzák meg gondolataikat Trianonról. Ezek, a Kárpát-medence külhoni területeiről - Erdélyből, Délvidékről, Felvidékről, Kárpátaljáról - érkezett gondolatok a Nemzetstratégiai Kutatóintézet gyűjtésének köszönhetően olvashatóak. Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár Megyei Jogú Város (ahol a tárlat 2018-ban debütált) polgármestere a kiállítás kiemelkedően fontos részének nevezte ezeket a falra írt mondatokból álló kollázsokat, mivel elmondása szerint ezekben a gondolatokban minden benne van, ami miatt szükség van a tárlatra.
Jankovics Marcell, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar rajzfilmrendező, grafikus, könyvillusztrátor, író Trianon című kiállítása július 26-ig látogatható a Pesti Vigadóban. További információk a Pesti Vigadó hivatalos weboldalán találhatóak: www.vigado.hu