akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Kárpát-medencei léptékű uniós pályázat

Kárpát-medencei léptékű uniós pályázat

2018. szeptember 15-én került megrendezésre a Nemzetstratégiai Kutatóintézet EFOP-1.12.1-17-2017-00003 számú, „Makroregionális kutatások a Kárpát-medencében a közösségfejlesztés és társadalmi felelősségvállalás megerősítése érdekében” című projekt nyitókonferenciája a martonvásári Brunszvik-kastélyban. A rendezvényt Dr. Szabó Tibor, a település polgármestere, valamint Szász Jenő, az NSKI elnöke nyitotta meg.

A rendezvény felvezetéseként – egy nappal korábban – került sor a „Közösségi alapú foglalkoztathatóságot elősegítő jó gyakorlatok gyűjtése, megosztása” elnevezésű műhelymunkára, amelyen a „jó gyakorlatok” fogalmát és jogi környezetét, értékelési-, elemzési- és fenntarthatósági kérdéseit, valamint közzétételének problémáit járták körbe a résztvevők. A bevezető szakmai előadásokat vita és kerekasztal-beszélgetés követte, amelyen a Kislépték Egyesület, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület és az Agrárgazdasági Kutatóintézet szakértői is képviseltették magukat. 

A szombati konferencia első szekcióját Molnár György igazgató moderálta. Az előadásokat Vitályos Eszter európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár felszólalása nyitotta meg, aki az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében megvalósítható makroregionális együttműködési lehetőségről tartott előadást. Ezt követően Ditzendy Károly Arisztid - az erdélyi Civitas Alapítvány képviseletében - tartotta meg előadását az alapítvány kezdeményezésében megvalósuló helyi gazdaságfejlesztési programok elméleti kereteiről és az elért eredményekről.

A második szekció Dr. Péti Márton előadásával indult, aki az NSKI tanácsadójaként, illetve másik EFOP finanszírozású kutatási projektjének szakmai vezetőjeként a Kárpát-medencei magyarság társadalmi-gazdasági viszonyaival kapcsolatos intézeti kutatásokat és ezek legfontosabb eredményeit mutatta be. Beszélt ezeken túl az EFOP-3.10.1-2017-00002 számú, „Az oktatási struktúrák Kárpát-medencei makroregionális együttműködését támogató kutatások” elnevezésű projekt elméleti hátteréről és szükségességéről. Ezt követően Dr. Schwarcz Gyöngyi osztályvezető, a szóban forgó projekt szakmai vezetője szólalt fel, aki előadásában az induló kutatás megvalósításának részletesebb szakmai hátterét és céljait mutatta be. A program folytatásaként Győri-Dani Lajos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke következett a tudásgyarapításra alapozott társadalmi felzárkózás jelentőségének bemutatásával, melynek keretében a szeretetszolgálat korábbi projektjeit is felvázolta külön kiemelve a „Jelenlét” programjukat. A szakmai előadások sorát Kovács-Pifka Péter, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő szakmai vezetője zárta, a „Lépj át a határaidon!” projekt szakmai bemutatásával. A szekciót Dr. Bali János igazgató vezette.

A konferencia résztvevői a szakmai előadásokat követően közös ebédre voltak hivatalosak, melyet a helyszínen fogyaszthattak el. Ebéd után szakmai műhelymunka következett, ahol az összegyűlt szakértők a közösségfejlesztés és a társadalmi felelősségvállalás erősítését megalapozó kutatások eddigi tapasztalatait és eredményeit osztották meg egymással. A konferenciát Várnai Ildikó, az NSKI főosztályvezető-helyettesének szavai zárták.

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu