akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Konferencia a magyar nyelv oktatásának kihívásairól ...

Konferencia a magyar nyelv oktatásának kihívásairól a diaszpórában

November 22-én az UMIZ–Imre Samu Nyelvi Intézet, az Ausztriai Magyar Pedagógusok Egyesülete és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet - a Magyar Tudomány Ünnepe 2019 rendezvénysorozat részeként – „Értékteremtő tudomány: értékadó pedagógia – a magyaroktatás kihívásai a diaszpórában” címmel tartott közös konferenciát a bécsi magyar nagykövetségen. A konferenciát Bóta Zsolt követ, a bécsi magyar nagykövetség első beosztottja, Kocsis Károly akadémikus, a MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságának tagja, Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet igazgatója és Szoták Szilvia, az UMIZ-Imre Samu Nyelvi Intézet elnöke nyitották meg.

A magyaroktatás kihívásairól, a magyar nyelv tanulásában tapasztalt reális célokról és hatékony eljárásokról tartott előadást Pelcz Katalin, a MagyarOK tankönyvcsomag egyik szerzője. A Bécsi Egyetem Finnugor Tanszékének professzora, Seidler Andrea a hungarológia európai helyzetéről beszélt.

Kovács-Pifka Péter, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő (EMET) főigazgató-helyettese ismertette a Járd végig című projektet, mely lehetőséget biztosít a Kárpát-medence országaiban élőknek magyarországi kirándulásokra. Nádor Orsolya habilitált egyetemi docens (Károli Gáspár Református Egyetem) a MID-tanárképzés lehetőségeiről és felelősségéről számolt be a Károli Egyetem gyakorlata alapján. Molnár Gergely, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet osztályvezetője „Magyarul szóljon dalunk, szívünk!“ mottóval az NSKI diaszpóra stratégiájának építőköveit ismertette. Szoták Szilvia, az Imre Samu Nyelvi Intézet és a Termini elnöke, az NSKI kutatója pedig kitért - többek között - a nyelvi tervezés lehetőségeire a diaszpórában.

Az előadásokat követően egy pódiumbeszélgetésre is sor került, ahol olyan kérdésekre keresték a választ a konferencia szervezői, előadói és résztvevő pedagógusai, hogy mit jelent a származási nyelv, illetve mekkora jelentősége van a digitalizációnak a diaszpóra magyaroktatásában, valamint milyen tantervek váltak be Ausztriában, Németországban illetve az Egyesült Királyságban.

Az ilyen konferenciák célja, hogy feltárja a hétvégi iskolákban folyó oktatási gyakorlatot, megismertesse a résztvevőkkel a sikereket és a problémákat, miközben feltérképezik a diaszpórabeli magyar tudományosság helyzetét, eredményeit és azok hasznosulását, visszatekintve az elmúlt évtizedekre. A magyarországi nyelvészek, oktatáskutatók érdeklődése főképp a Kárpát-medence magyarlakta régióira koncentrálódott a rendszerváltásig. Azt követően – váltakozó intenzitással – a nyugaton élő magyar diaszpóra felé fordulás mind tudományos szinten, mind a közéleti retorikában megmutatkozik. Ennek oka, hogy a határnyitás óta a nyugati irányú elvándorlás folyamatos, és egymás után nyílnak a magyar nyelv megtartását szolgáló hétvégi iskolák az európai és tengeren túli nagyvárosokban.

Éppen november 22-én ünnepelte fennállásának 15. évfordulóját az AMAPED – Ausztriai Magyar Pedagógusok Egyesülete, melynek különböző tanfolyamait jelenleg több mint 300 gyermek és fiatal látogatja. Ezért a konferenciát követően az egyesület ünnepi köszöntésével zárult a pénteki program.

A https://volksgruppen.orf.at/magyarok/stories/3023002/ nyomán.

 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu