Az ipari kendertermesztés rendszere már régen összeomlott a Kárpát-medencében, holott e növényből 25 000-féle termék is előállítható: Kocsik József népművelő ezért döntött úgy, hogy Pécskára invitálja a szakma érdekeltjeit.
Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke arra biztatta a termelőket, hogy minden támogatást, így az ipari kendertermesztésre vonatkozókat is vegyék igénybe, akár együttműködő termelői csoportok létrehozásával, mert az európai szabályozás erre is lehetőséget kínál.
Molnár György, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Nemzeti Integrációs és Kárpát-medencei Hálózatfejlesztési Igazgatóságának vezetője arra kívánt mindenekelőtt választ adni, hogy miért a Kárpát-medencei méretű megközelítés. Az ipari kender termesztésében a XXI. században a teljes vertikumra kell törekedni - mondta az igazgató -, mindez pedig akkor lesz gazdaságos és fenntartható, ha földrajzilag kiterjedt térben helyezkedik el. Tájékoztatta a résztvevőket, hogy az NSKI összeállított egy olyan kormányhatározat-tervezetet, amely tartalmazza az állami szerepvállalást, a támogatói jogszabályi háttér kialakítását Magyarországon, az összehangolásért felelős szervezet kijelölését és a pénzügyi források biztosítását is.
Kocsik József szerint a tanácskozás elérte célját, a résztvevők megerősítették szándékukat az összefogás megteremtésében, ami alapot nyújt a közös és hatékony cselekvéshez.

Készült a Békés Megyei Hírlap cikke alapján
Kapcsolódó cikkek:
Határon átnyúló együttműködésben a jövő – az ipari kenderről tanácskoztak Pécskán
Akarják az ipari kender termesztését, de…