akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Közoktatási fejlesztési nyilatkozat a külhoni magyar ...

Közoktatási fejlesztési nyilatkozat a külhoni magyar pedagógusszövetségekkel

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a külhoni magyar pedagógusszövetségek közös nyilatkozatot írtak alá a külhoni magyarság lehetséges oktatásfejlesztési irányairól a Hajdúszoboszlón tartott XXI. Országos Közoktatási Szakértői Konferencián.

Az ünnepélyes aláírási ceremónia keretében elsőként Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke köszöntötte a résztvevőket. Kiemelte, hogy a memorandum alapját az elmúlt két évben előállított több ezer oldalnyi kutatási jelentés és adatbázis képezi, amelyet az „EFOP-1.12.1-17-2017-00003 – Makroregionális kutatások a Kárpát-medencében a közösségfejlesztés és társadalmi felelősségvállalás megerősítése érdekében” és az „EFOP-3.10.1-17-2017-00002 – Az oktatási struktúrák Kárpát-medencei makroregionális együttműködését támogató kutatások” című európai uniós finanszírozású projektek kapcsán a külhoni magyar pedagógusszövetségekkel végeztek.

„Mikor sziszifuszi munkával, de sikeresen átvittük a tagállami uniós forrásokból finanszírozott Kárpát-medencei kitekintésű projektek tervezhetőségét Magyarország uniós végrehajtási rendszerén, és két ilyen projekt lebonyolításának magunk is részesei lettünk, nem volt kérdés, hogy az összmagyar léptékű uniós projektjeinknél első helyen - mint stratégiai partnerekre - a külhoni pedagógusszövetségekre gondolunk, annál is inkább, mivel e projektek feladata elsősorban oktatás-kutatás és szakpolitikai javaslatok megfogalmazása, másodsorban kísérleti fejlesztések lebonyolítása volt”- fejtette ki az NSKI elnöke.

Ezt követően Burus Siklódi Botond elnök, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége elnöke mind a nyolc külhoni pedagógusszövetség nevében üdvözölte a jelenlévőket, az iránti reményét fejezve ki, hogy a zárónyilatkozatban megfogalmazott számos közös és nemzetrészenkénti fejlesztési javaslat utat talál mind a magyar kormányzati döntéshozók, mind az intézmények vezetése felé.

Szoták Szilvia, az NSKI kutatója, illetve a Termini Egyesület elnöke rámutatott, hogy az együttműködő szervezetek mind egyetértenek abban, hogy az oktatás az egyik legfontosabb közfeladat, amelyet jelentős közérdeklődés is kísér, a társadalom és a gazdaság folyamataira számos tekintetben – rövid és hosszú távon is - hatással van, ezért is kulcsfontosságú a jelen dokumentum.

Az ünnepélyes aláírási ceremóniát követően pódiumbeszélgetésre került sor, amelyen Szász Jenő, Dr. Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár és Orbán Árpád, Székelyudvarhely alpolgármestere vitatták meg a jelenlévő pedagógusszövetségekkel és pedagógusokkal a Kárpát-medence magyar közoktatásának fontos kérdéseit.

 

A nyilatkozatot aláírták:

Burus Siklódi Botond elnök, Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége

Csapó Nándor elnök, Horvátországi Magyar Pedagógusok Fóruma

De Negri Ibolya elnök, Észak-Bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete

Fekete Irén elnök, Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége

Lukács Gabriella elnök, Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete

Mentsik Szilvia elnök, Ausztriai Magyar Pedagógusok Egyesülete

Dr. Orosz Ildikó elnök, Kárpátaljai Magyar Pedagógusok Szövetsége

Szász Jenő elnök, Nemzetstratégiai Kutatóintézet

Dr. Szoták Szilvia elnök, Termini Egyesület

Vida Törnar Judit elnök, Muravidéki Pedagógusok Egyesülete

 

Az aláírt nyilatkozatot ITT megtekinthetik. 

A nyilatkozat mellékletének számító memorandumot ITT olvashatják. 

 

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu