Halmai Róbert osztályvezető (EMMI) köszöntője, valamint Kárpáti Árpád ügyvezető igazgató (NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft) megnyitója és bevezető gondolatai után Molnár György hálózatfejlesztési igazgató (NSKI) „Kulturális alapú gazdaságfejlesztési mintaprogram a Kárpát-medencében” c. előadásában foglalta össze a két szervezet közös kezdeményezését és a további terveket. Kiemelte, hogy az a széles körű – állami, önkormányzati, gazdálkodó és civil szervezeteket magában foglaló – fejlesztési összefogás, mely a megvalósult mintaprogramban létrejött, új fejezetet nyit a kulturális alapú gazdaságfejlesztés magyarországi és Kárpát-medencei kiterjesztésében.
A mintaprojekt szakmai tartalmát Beszédes Nimród Attiláné szakmai vezető mutatta be; az ipari kender termesztésének és feldolgozásának helyzetéről, időszerű lehetőségeiről Pásztor Zsolt agrárgazdaság-fejlesztési referens, gyakorló kendertermesztő gazda tartott részletes tájékoztatót.
A Kárpát-medencei együttműködés és a fejlesztések sokrétű hasznosítási lehetőségeit gyakorlatias termékbemutatón keresztül lehetett megtapasztalni, a meghívott Aczél Ádám, Pásztor Zsolt, Pável Csongor, Pfeffer Kristóf termesztőkkel folytatott, kóstolóval egybekötött tapasztalatmegosztó beszélgetései során (kenyér, olaj, pesztó, fehérjepor, stb.)
A programnak különleges hangulatot és színt adott a jelenlévő Hanyecz Adél, Ivanics Anna, Majthényi Katalin, Szabó Zsuzsanna kézműves mesterek - szövés, fonás és szappankészítés kipróbálási lehetőségével egybekötött - bemutatója és a népi kézműves tapasztalatcsere.
A rendezvényen a szerkesztők bemutatták a közös mintaprojekt eredményeit összegző „Kulturális alapú gazdaságfejlesztés a Kárpát-medencében” c. záró kiadványt is. A lakiteleki rendezvényhez hasonló, új típusú tudásmegosztó rendezvényre - a kulturális alapú gazdaságfejlesztési kezdeményezés Kárpát-medencei szintű dimenzióját szimbolizálva - december elején Székelyudvarhelyen is sor kerül.
Kendergazdaság fejlesztés a Kárpát-medencében élményfilm: