akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Kutatás, tanácskozás és szakmai kapcsolatépítés Felvidéken

Kutatás, tanácskozás és szakmai kapcsolatépítés Felvidéken

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2015-ben kiemelt figyelmet fordít a felvidéki magyar fiatalok továbbtanulási szándékaira, célkitűzéseire és lehetőségeire. 2015 tavaszán kérdőíves felmérést végeztünk a felvidéki magyar középiskolás fiatalok körében. A még érettségi előtt álló fiatalokat továbbtanulási és munkavállalási terveikről, továbbá jövőbeli céljaikról kérdeztük. Az itt kapott eredményeket a felvidéki oktatási élet prominens szereplőivel, meghatározó alakjaival készített interjúkkal egészítjük ki.

Július második hetében az intézet munkatársai a tavalyi évhez hasonlóan ismét részt vettek a Martosi Szabadegyetemen, ahol már a szerdai nyitónapon a felvidéki magyar alapoktatás ügyét tárgyalták. Az iskolák egy év haladékot kaptak, mivel a szlovák parlament nemrég megszavazta, hogy az új minimális osztálylétszámok csak jövőre lesznek érvényesek az iskolákban. Ezzel együtt a magyar kisiskolák nagy veszélyben vannak. A Fórumra meghívott szakemberek és pedagógusok elsősorban a közösség összefogását, az oktatásügyben egymást erősítő, egységes fellépését és a szakszerűséget emelték ki. Továbbá kihangsúlyozták, hogy a felvidéki magyar közösség megmaradása érdekében a kisiskolák megtartása létfontosságú. A Fórum végén természetesen lehetőség nyílt személyesen is beszélgetni a szakemberekkel. 

Július 9-10-én a kutatási igazgatóság munkatársai a Selye János Egyetemre  látogattak, ahol az egyetem vezetőivel, rektor-helyetteseivel, valamint dékánjaival találkoztak. A találkozó alkalmával lehetőség nyílt hosszabban beszélni az egyetem társadalmi beágyazottságáról, eddigi eredményeiről, valamint jövőbeli terveiről és kilátásairól. Szó esett továbbá a komplex akkreditációs eljárásról is, melyre az egyetemnek meghatározott ütemterv alapján 2015 márciusáig kellett elkészíteni az akkreditációhoz szükséges anyagokat.  A felsőoktatási törvény által előírt komplex akkreditációs folyamat a felsőoktatási intézmények hat éves időszakát értékeli. Vizsgálják és mérik a megvalósított tanulmányi programokhoz kapcsolódó tudományterületeken elért teljesítményt, továbbá ennek a folyamatnak a keretén belül újra akkreditáltatni kell az összes eddig megvalósított és a jövőben is kivitelezni kívánt tanulmányi programot. Az egyetem a sikeresen benyújtott akkreditációs kérelem alapján 34 tanulmányi program akkreditációját kérvényezi, többek között két új mesterszintű és két új doktoranduszi programét.

Természetesen az intézet munkatársai ezúttal sem mentek üres kézzel, hiszen az NSKI összes szakmai kiadványát magukkal vitték és átadták a rektori hivatal vezetésének, akik továbbították az egyetemi és kari könyvtárak részére. 

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu