akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírek > Kutatási jelentés Torockóról

Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.

Torockó több évszázadra visszanyúló gazdag magyar kulturális öröksége és hagyományai máig jelentős hatást gyakorolnak az itt élők mindennapjaira. Jelen kutatással arra kerestük a választ, hogy Torockó hogyan, milyen eszközökkel erősíti a településen élők identitását, a lakosság településhez való kötődését, öröksége milyen hatással van a települési és a térségi munkahelyteremtésre, valamint a közösségépítésre. A vizsgálat feltárta azt is, hogy milyen összefüggés van Torockó épített öröksége és turizmusa között: a település épített és szellemi öröksége mennyiben járul hozzá a vendégforgalom alakulásához, a települési és a térségi marketingtevékenység milyen eszközökkel tudja elősegíteni az épített örökség és a hagyományok bemutatását, népszerűsítését.

A szerző szakirodalmi vizsgálatokat, illetve egy nyolc fővel készült interjú válaszait használta fel a tanulmányban. Az interjúalanyok a település életét meghatározó intézmények, szervezetek vezetői és képviselői voltak.

A vizsgálat eredményei megerősítették, hogy Torockó példaként szolgál a magyar örökségérték megőrzésében és a magyarságkép formálásában, ugyanis egy olyan megyében található, ahol a magyarok aránya sajnos nem éri el már a 3%-ot sem. Az itt élők magyarok ennek ellenére megtartották magyar identitásukat, tiszta magyar nyelvet beszélnek és őrzik azt a sok évszázados értékkincset, amelyet az őseik rájuk hagyományoztak. Az épített és a szellemi örökségre alapozva a turizmus vált a legfontosabb foglalkoztató és munkahelyteremtő ágazattá a településen. A község lakosságban tudatosult, hogy ezeknek az értékeknek az őrzése tartotta meg őket évszázadokon át.  A kutatás eredményei rámutattak arra, hogy Torockó előkelő helyre került a romániai belföldi turisták mentális térképén is, miközben a turisztikai kínálat is bővült az elmúlt évtizedben, ha azonban a turizmus szervezettségének szintjét és alapinfrastruktúráját nem sikerül megfelelő módon bővíteni, akkor Torockó középtávon veszíthet a vonzerejéből.

A kutatási jelentés elérhető az alábbi linkre kattintva:
Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra

Képek forrása:
wikipedia.hu – Torockó; fotó: Pasztilla aka Attila Terbócs; Asybaris01 
wikipedia.hu – Torockó hagyományai, fotó: Moricz NoémiE

 

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu