A konferencia plenáris ülésének elnöke a főszervező, Szónokyné Ancsin Gabriella, az SZTE nyugalmazott tanára volt. A résztvevőket Rakonczai János, az SZTE egyetemi tanára köszöntötte, kiemelve, hogy a hazánkat érintő legfőbb aktuális társadalmi-gazdasági kérdések és divattémák, mint a klímaváltozás és a migráció is, mind Kárpát-medencei viszonylatban értelmezhetők.
Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke a Kárpátaljai magyarok 20-21. századi zivataros történetét és jelen helyzetének sajátosságait ismertette az „1000 év Magyarországon – 100 év 5 országban” mottóval, kitérve az utóbbi évek drasztikus ukrajnai törvénymódosításokra és a kiútkeresés módozataira.
Péti Márton, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese „A Kárpát-medencei magyarság egyes társadalmi-gazdasági pozíciói” című előadásában a Kárpát-medencei magyarság rendszerszerű kutatásának fontosságát hangsúlyozta, kiemelve, hogy tömbben sokkal jobbak a megmaradási kilátásaink, mint szórványban, a tömb viszont könnyen szórvánnyá olvadhat, ha nem vigyázunk.
A plenáris előadók sorában régészeti és történeti klimatológiai előadások következtek, majd a Magyarok a Kárpát-medencében 3. című konferencia előadásaiból szerkesztett konferenciakötet bemutatása következett. A városházán elköltött ebédet követően hat szekcióban, mintegy 40 előadással, köztük intézetünk 4 kutatójának előadásával folytatódott a tudományos tanácskozás.
GEOLÓGIA, ÁSVÁNYKINCSEK SZEKCIÓ
Szekcióelnök: Sümegi Pál egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem
STATISZTIKA SZEKCIÓ
Szekcióelnök: Laczka Éva Zita, a KSH ny. elnökhelyettese
DEMOGRÁFIA, VÁNDORLÁS SZEKCIÓ
Szekcióelnök: Bajmócy Péter egyetemi docens, Szegedi Tudományegyetem
RÉGIÓK, EURORÉGIÓK SZEKCIÓ
Szekcióelnök: Pál Viktor egyetemi docens, Szegedi Tudományegyetem
TURIZMUS, KULTÚRA SZEKCIÓ
Szekcióelnök: Molnár Gergely osztályvezető, Nemzetstratégiai Kutatóintézet
HATÁROK SZEKCIÓ
Szekcióelnök: Pál Ágnes egyetemi magántanár Szegedi Tudományegyetem