A Két határon túl egy cserekiállítás: idén júliusban huszonnyolc vajdasági képzőművész alkotásait állították ki a révkomáromi Limes Galériában, az ősz folyamán pedig a felvidéki magyar művészek mutatkoznak be Zentán és Szabadkán.
A szabadkai kiállításmegnyitón Maglai Jenő, Szabadka polgármestere és Stubendek László, Révkomárom polgármestere üdvözölte az egybegyűlteket.
Ünnepi beszédében a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke kiemelte: az elmúlt ötven évben az a furcsa helyzet állt elő a kortárs magyar képzőművészetben, hogy a művészet hivatalos kanonizálóinak többsége leginkább a 93 ezer négyzetkilométernyi területű Magyarország határáig láttak el. Így fordulhatott elő, hogy Felvidéken, Délvidéken, Kárpátalján és Erdélyben a magyar képzőművészek kort meghatározó, konzekvensen felépített életművei úgy jöttek létre, hogy azt megtagadták, elfeledték a hivatalos magyar kultúra részévé tenni.
Szász Jenő hangsúlyozta, hogy a nemzetegyesítés szándékát a képzőművészet eszköztárával is meg lehet és meg is kell erősíteni, ezen törekvés jegyében hozta létre a Nemzetstratégiai Kutatóintézet a Budapesten működtetett Kárpát-haza Galériát, valamint a Boldogasszony kiállítás-sorozatot.
Az egyes nemzetrészek sajátos gazdagságát bemutató tárlatokkal lehetővé kell tenni, hogy mindannyian részesüljünk az egységes magyar kultúrából. A Két határon túl című kiállítás-sorozat is – egy-egy alkotó művészetén keresztül – más-más fénytörésben láttatja azt a közös magyar küzdelmet, melyben a különböző elszakított régiók és művészetük más és más kreatív megoldásokat, művészi válaszokat kerestek a megmaradásuk, a magyar kultúra továbbélésének biztosítására – fogalmazott az NSKI elnöke.
A kiállítást Miglinczi Éva, felvidéki művészeti író nyitotta meg, aki kifejtette, hogy a kiállított műalkotásokban a hagyományos szemlélet és a modern törekvések egyaránt tükröződnek.