akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Megnyílt Micska Zoltán kárpátaljai festőművész kiállítása ...

Megnyílt Micska Zoltán kárpátaljai festőművész kiállítása a Kárpát-haza Galériában

Micska Zoltán kárpátaljai festőművész csaknem harminc, vegyes technikával készült absztrakt alkotását mutatja be a Kárpát-haza Galéria kedden megnyílt tárlata Múlt nélkül nincs jövő címmel. 

"Kárpátalja a legkitettebb magyar életközösség otthona" - hangsúlyozta Fráter Olivér, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese a kiállítás megnyitóján. Hozzátette, hogy Micska Zoltán nemzedéke az a nagy generáció, amely a történelmi viharok után, a II. világháborút követő években született.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a festőművész képein személyes kifejezőerővel jelenik meg a táj, az ember és világa, valamint "a létezés negatív tükörképe". Hangsúlyozta, hogy mai világunk a kultúrában és a művészet területén tartotta meg leginkább egységes magyar arculatát.

Micska Zoltán művészete nemcsak a magyar, de az egyetemes képzőművészetet is gazdagítja - mondta Fráter Olivér. Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évtizedekben számos szakmai rendezvényt, alkotótábort szervezett, közösségi élet elindítója és mentora volt, miközben fiatal tehetségek művészeti útját is egyengette.

Kopriva Attila művészettörténész, festőművész, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja a festőművész pályafutását felidézve elmondta: a II. világháború után családját megfosztották anyagi javaitól, apját Szibériába küldték. Szakmai tanulmányait az Odesszai Népművészeti Központ képzőművészeti szakán végezte 1973-ban. Ebben az évben festményeit beválogatták több megyei tárlatra, két évvel később azonban már országos, valamint nemzetközi kiállításokon vett részt. Sok tájképe közül ekkor születtek olyan tematikus alkotások, mint például az Elfeledett hősök árnyai, amelynek mély filozófiai tartalma elgondolkodtató és inspiráló - tette hozzá. Mint mondta, Micska Zoltán hűséges szolgálja a festészetnek, hetekig járta a hegyeket, tanulmányozta a ruszin, a magyar és más népek kultúráját. A szülőföld szeretetét tanáraitól, Koczka Andrástól, Kontratovics Ernőtől, Mikita Volodimirtól és Hercz Jurijtól örökölte.

Micska Zoltán később tagja lett a Szovjetunió Képzőművészeti Szövetségnek. Ebben az időszakban képei új formát kezdtek ölteni, megközelítve a 20. századi modern, absztrakt, expresszionista irányzatokat. "Ugyanakkor a kompozíciói és saját egyéni színvilága is olyan motívumkinccsel jelentkezik, amely némely esetben már szinte szimbólumként deklarálja a művek mély tartalmát" - mondta a művészettörténész, aki szerint ez látható többek között az 1990-es években készült, a gerényi görögkatolikus templom freskói után festett sorozatában. Fontosabb egyéni művei közé sorolta a Templomi ének, a Balkáni emlékek és az Álom című alkotást.

Kopriva Attila kiemelte, hogy Micska Zoltán 1995-től 2000-ig volt a vezetője az általa alapított Munkács Városi Galériának. 1999-ben megkapta a Boksay József - Erdélyi Béla Megyei Képző- és Iparművészeti Díjat. 2000-ben Ukrajna Érdemes Művésze, 2006-ban Ukrajna Kiváló Művésze címmel tüntették ki. Pro Cultura Hungarica-díjat kapott 2009-ben, majd 2011-ben Munkács város díszpolgárává választották.

Forrás: MTI

 

Tekintse meg a rendezvényről készült videót:


Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu