akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Moldvai Csángó-Magyar Nap Beregszászon a gasztronómia, ...

Moldvai Csángó-Magyar Nap Beregszászon a gasztronómia, a néptánc és a hagyományok jegyében

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2013-as megalakulása óta elkötelezett a magyarság egységének, a nemzet integrációjának ügye mellett. Hisszük, hogy a nemzeti összetartozás a hétköznapok részévé válhat minden magyar számára, a Kárpátokon innen és azon túl is. Elsődleges nemzetstratégiai cél tehát egyfajta magyar lelki megújulás elősegítése, a nemzeti és a vallási közösségek újjáépítése. Ennek megvalósításához a számtalan lehetőség és rendelkezésre álló eszköz között is különleges és egyedülálló program volt az április 23-án, első alkalommal megrendezett Moldvai Csángó-Magyar Nap, melyhez a Nemzetstratégiai Kutatóintézet társszervezőként kapcsolódott. A rendezvénynek a beregszászi Pásztor Ferenc Közösségi Ház és Plébánia adott otthont.

A rendezvény célja egyrészt a kárpátaljaiak megismertetése volt a moldvai magyar kultúrával, másrészt a moldvaiak missziója, hogy folyamatosan és minél több közösségben azért imádkozzanak közösen, hogy Moldvában engedélyezzék a magyar nyelvű szentmiséket. A kárpátaljai emberek számára ismeretlen jelenség lehet ez, de a moldvai magyarok számára nem engedélyezett a magyar nyelvű szentmise évtizedek óta. Az erős asszimiláció és a sok viszontagság ellenére a moldvai magyarok még mindig őrzik hitüket, vallásosságukat, rendszeresen közösen imádkoznak. Így a Csángó Napot is közös liturgiával, imával nyitották meg és szentmisével zárták.

Az ünnepélyes megnyitón Ft. Molnár János esperes-plébános házigazdaként köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédet mondott intézetünk kutatási, stratégiai és koordinációs igazgatója, Dr. Bali János, aki kiemelte, hogy a magyarság szétszóratása, mely a huszadik században csúcsosodott ki, már a középkorban és a koraújkorban, épp a magyar népcsoportok Kárpátokon túlra költözésével kezdetét vette. A történelem határokat húzott közénk, családokat, közösségeket szakított szét, jól működő infrastrukturális, oktatási, gazdasági és társadalmi hálózatokat rombolt le. Számunkra magától értetődő, hogy a magyar nemzeti közösségek, a közöttük húzódó államhatárok ellenére összetartoznak. A mai rendezvény a kulturális nemzetegyesítés nemes ügyét szolgálja. Az ünnepélyes megnyitón Gyurin Miklós beregszászi konzul köszöntötte még a jelenlévőket.

Dr. Nyisztor Tinka moldvai néprajzkutató előadása segítségével még élénkebb kép rajzolódott ki a csángó-magyarokról, mindennapjaikról, ételeikről, ünnepeikről. Szó volt a jelen problémáiról, az elvándorlásról, a magyar oktatás nehézségeiről is. Az előadás interaktív beszélgetéssel folytatódott, ahol kötetlen formában oszthatták meg élményeiket, gondolataikat a résztvevők a csángó vendégekkel. A közös párbeszéd még közelebb hozhatta az egymástól több mint ötszáz kilométerre élő két magyar közösséget.

A programban helyt kapott még Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész kiállítása, kulináris és gasztronómia különlegességek bemutatása, étel és borkóstolók. Az élmény dús napot egy moldvai táncházzal zárták a szervezők, ahol hagyományőrzők és kárpátaljaiak együtt mulattak a moldvai dallamokra.

Kárpátaljai tartózkodásuk alatt nemcsak a kárpátaljaiak ismerkedhettek meg a moldvai kultúrával, hanem a csángók is megláthatták Kárpátalja épített és természeti értékeit egy egész napos kirándulás során. A Csángó Nappal elindult kezdeményezést a szervezők szeretnék egy moldvai kirándulással folytatni, valamint a következő években más-más Kárpát-medencei tájegységet, közösséget bemutatni a kárpátaljai közönségnek ehhez hasonló hagyományőrző napok keretében. Hiszen ha jobban megismerjük egymást, akkor jobban szót is érthetünk.

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu