akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Moldvai Csángó-Magyar Nap Beregszászon a gasztronómia, ...

Moldvai Csángó-Magyar Nap Beregszászon a gasztronómia, a néptánc és a hagyományok jegyében

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2013-as megalakulása óta elkötelezett a magyarság egységének, a nemzet integrációjának ügye mellett. Hisszük, hogy a nemzeti összetartozás a hétköznapok részévé válhat minden magyar számára, a Kárpátokon innen és azon túl is. Elsődleges nemzetstratégiai cél tehát egyfajta magyar lelki megújulás elősegítése, a nemzeti és a vallási közösségek újjáépítése. Ennek megvalósításához a számtalan lehetőség és rendelkezésre álló eszköz között is különleges és egyedülálló program volt az április 23-án, első alkalommal megrendezett Moldvai Csángó-Magyar Nap, melyhez a Nemzetstratégiai Kutatóintézet társszervezőként kapcsolódott. A rendezvénynek a beregszászi Pásztor Ferenc Közösségi Ház és Plébánia adott otthont.

A rendezvény célja egyrészt a kárpátaljaiak megismertetése volt a moldvai magyar kultúrával, másrészt a moldvaiak missziója, hogy folyamatosan és minél több közösségben azért imádkozzanak közösen, hogy Moldvában engedélyezzék a magyar nyelvű szentmiséket. A kárpátaljai emberek számára ismeretlen jelenség lehet ez, de a moldvai magyarok számára nem engedélyezett a magyar nyelvű szentmise évtizedek óta. Az erős asszimiláció és a sok viszontagság ellenére a moldvai magyarok még mindig őrzik hitüket, vallásosságukat, rendszeresen közösen imádkoznak. Így a Csángó Napot is közös liturgiával, imával nyitották meg és szentmisével zárták.

Az ünnepélyes megnyitón Ft. Molnár János esperes-plébános házigazdaként köszöntötte az egybegyűlteket. Beszédet mondott intézetünk kutatási, stratégiai és koordinációs igazgatója, Dr. Bali János, aki kiemelte, hogy a magyarság szétszóratása, mely a huszadik században csúcsosodott ki, már a középkorban és a koraújkorban, épp a magyar népcsoportok Kárpátokon túlra költözésével kezdetét vette. A történelem határokat húzott közénk, családokat, közösségeket szakított szét, jól működő infrastrukturális, oktatási, gazdasági és társadalmi hálózatokat rombolt le. Számunkra magától értetődő, hogy a magyar nemzeti közösségek, a közöttük húzódó államhatárok ellenére összetartoznak. A mai rendezvény a kulturális nemzetegyesítés nemes ügyét szolgálja. Az ünnepélyes megnyitón Gyurin Miklós beregszászi konzul köszöntötte még a jelenlévőket.

Dr. Nyisztor Tinka moldvai néprajzkutató előadása segítségével még élénkebb kép rajzolódott ki a csángó-magyarokról, mindennapjaikról, ételeikről, ünnepeikről. Szó volt a jelen problémáiról, az elvándorlásról, a magyar oktatás nehézségeiről is. Az előadás interaktív beszélgetéssel folytatódott, ahol kötetlen formában oszthatták meg élményeiket, gondolataikat a résztvevők a csángó vendégekkel. A közös párbeszéd még közelebb hozhatta az egymástól több mint ötszáz kilométerre élő két magyar közösséget.

A programban helyt kapott még Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész kiállítása, kulináris és gasztronómia különlegességek bemutatása, étel és borkóstolók. Az élmény dús napot egy moldvai táncházzal zárták a szervezők, ahol hagyományőrzők és kárpátaljaiak együtt mulattak a moldvai dallamokra.

Kárpátaljai tartózkodásuk alatt nemcsak a kárpátaljaiak ismerkedhettek meg a moldvai kultúrával, hanem a csángók is megláthatták Kárpátalja épített és természeti értékeit egy egész napos kirándulás során. A Csángó Nappal elindult kezdeményezést a szervezők szeretnék egy moldvai kirándulással folytatni, valamint a következő években más-más Kárpát-medencei tájegységet, közösséget bemutatni a kárpátaljai közönségnek ehhez hasonló hagyományőrző napok keretében. Hiszen ha jobban megismerjük egymást, akkor jobban szót is érthetünk.

Hírek
2024. szeptember 2.
20 éve az Európai Unióban

Megjelent a Kárpát-haza Szemle 2024. évi különszáma 20 éve az Európai Unióban címmel


A Kárpát-haza Szemle minősített kutatók által lektorált folyóirat; ötödik éve jelenik meg évente két lapszámmal, és az MTA IX. osztályának Regionális Tudományok Bizottsága jegyzi tudományos folyóiratként.


2024. augusztus 19.
Felavatták a felvidéki Esterházy János mártírpolitikus első erdélyi emléktábláját Kolozsváron

Gr. Esterházy János keresztény mártír politikus az egyetemes magyar politika és közélet kivételes személyisége, aki – a felvidéki magyarság parlamenti képviselőjeként – a legnehezebb időkben állt ki a kisebbségi érdekek mellett Csehszlovákiában és a szlovák államban. Bátor, jogvédő kiállása és a zsidótörvények elutasítása miatt egyenlőtlen küzdelmet folytatott mindkét XX. századi totalitárius rendszerrel szemben. Az üldöztetés idején is megőrizte hitét, emberségét, népéhez és szülőföldjéhez való hűségét. Bár többnemzetiségű származása és széleskörű nyugati kapcsolatai révén lett volna lehetősége elmenekülni, a nehézségek ellenére is közössége mellett maradt.


2024. július 26.
VI. INTERDISZCIPLINÁRIS KONFERENCIA A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYARSÁG HELYZETÉRŐL

MÁSODIK FELHÍVÁS


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu