akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Műhelymunka a Kárpát-medencei felsőoktatás, felnőttképzés és ...

Műhelymunka a Kárpát-medencei felsőoktatás, felnőttképzés és duális képzés helyzetéről

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet ─ a Szegedi Tudományegyetemmel karöltve ─ szakmai műhelymunkát rendezett 2019. május 20-án és 21-én az EFOP 3.10.1-17-2017.00002 projektjének aktuális állomásaként. A rendezvény helyszínéül a Szegedi Akadémiai Bizottság Díszterme szolgált. A „Kárpát-medencei felsőoktatás, felnőttképzés és duális képzés helyzetéről” témájú rendezvényen mintegy huszonöt kutató és oktatási szakértő vett részt a Kárpát-medence számos pontjáról.

Az eseményen megjelenteket Simon András, az SZTE BTK Néprajz és Kulturális Antropológia tanszékvezető docense köszöntötte. A rendezvényt Péti Márton, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese nyitotta meg.  Az első napon a „Hallgatói és oktatói mobilitás, jó gyakorlatok a Kárpát-medencei magyar felsőoktatásban” címmel három előadásra és egy kerekasztal-beszélgetésre került sor.

Az előadók között volt Duráczky Bálint, a HÖOK kutatásvezetője, aki a hallgatói és oktatói mobilitásról tartott előadást. Bali János, az NSKI kutatási igazgatója a határon átnyúló csoportos tanulmányutak lehetőségeit fejtette ki részletesen a felsőoktatásban. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői Balla István, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara - Pedagógusképző Intézet igazgatója, Fürstner Igor, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola igazgatója, Ilyés Ferenc a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ igazgatója és Pálfia Zsolt, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének alelnöke voltak. A „kerekasztalt” Tőzsér Anett, az NSKI kutatási főmunkatársa moderálta. A plenáris programpontot Simon András, tanszékvezető docens és Mód László, egyetemi adjunktus zárta előadásával, ahol a határon átnyúló felsőoktatási kapcsolataikat saját intézményi tapasztalatok szemszögéből osztották meg a hallgatókkal.

A program második napjának első szekciója a „Felsőoktatási és felnőttképzések intézmények, valamint a hozzájuk kapcsolódó munkaerőpiaci szereplők közötti együttműködés és tehetséggondozás jó gyakorlatairól” szólt. A programpontot Ginter Gábor a téma felelőse moderálta és vezette be előadásával, majd három felsőoktatási, felnőttképzési intézmény jó gyakorlataival ismerkedhettek meg a résztvevők. Az intézményi bemutatók előadói között volt Gilice Hilda az Adai Műszaki Iskola igazgatója, Ilyés Ferenc, a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ igazgatója, és Sarnyai Károly a Magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény igazgatója.

A rendezvény keddi programjának második szekciója a „Duális, kooperatív munkavégzéssel együttműködésben megvalósuló képzésekkel kapcsolatos felmérések a Kárpát-medencében” címet viselte, amelyet Faragó Judit, a téma felelőse moderált. Ebben a témakörben Setényi János, az Expanzió Kft. ügyvezetője, Török Erika a Neumann János Egyetem dékánhelyettese és Simon Károly a BBTE Magyar Matematika és Informatikai Intézet adjunktusa tartott előadást. A rendezvény Molnár Szilárd, a Digitális Pedagógiai Módszertani Központ senior tudásmenedzsment szakértő összefoglaló gondolataival zárult.

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu