akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Munkácson a Boldogasszony kiállítás

Munkácson a Boldogasszony kiállítás

Két éve indult útjára Budapestről a Nemzetstratégiai Kutatóintézet által életre hívott Boldogasszony kiállítás-sorozat. Azóta Erdély, Délvidék és Kárpátalja számos helyszínén megfordult, ezúttal a Munkácsi Vár ad helyet a tárlatnak.

Az ötvenöt Kárpát-medencei kortárs magyar művész Boldogasszony ábrázolását felvonultató kiállítás megnyitó rendezvényére június 19-én került sor a Munkácsi Várban. Felszólalt Galaj Sándor, Munkács város polgármester-helyettese, Buhajla József ungvári magyar főkonzul, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Tóth Norbert, a kiállítás kurátora, Popovics Béla helytörténész, valamint Nm. és Ft. Majnek Antal, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye megyéspüspöke. A kiállító művészek közül jelen volt Dr. Kopriva Attila, Erfán Ferenc és Molnár János.

Egy ilyen kiállítás magasra emeli városunk kulturális státuszát – mondta Galaj Sándor – hozzátéve, hogy emellett a helyszín szimbolikus jelentőséggel is bír, hiszen a Munkácsi Vár összeköti a magyar és az ukrán történelmet. A polgármester-helyettes továbbá kifejezte abbéli örömét, hogy munkácsi születésű művész is megjelenik a kiállítók között.

A 2015-ben elindult tárlat-sorozat a Kárpát-haza részeit összekötő kapocs, s mint ilyen, a magyarok számára rendkívüli jelentőséggel bír – szögezte le Buhajla József, majd megköszönte a munkácsi városvezetésnek, a vár igazgatójának és a Nemzetstratégiai Kutatóintézetnek, hogy a kiállítás létrejöhetett Ungvár, Beregszász és Nagyszőlős után most Munkácson is.

Szász Jenő háláját fejezte ki, hogy Munkács a Szűzanyával együtt az NSKI-t, az anyaországiakat és a más nemzetrészekből érkezőket is befogadta. „Elődeink által megszentelt területen vagyunk, ahol ezeréves kötődésünket fejezhetjük ki a magyarok Nagyasszonya iránt, annak a mindmáig élő kapcsolatnak köszönhetően, amely akkor jött létre, mikor Szent István felajánlotta országunkat és nemzetünket Máriának” – fogalmazott az NSKI elnöke.

Tóth Norbert elmondása szerint - a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökének kezdeményezésére - három évvel ezelőtt ötvenöt kiemelkedő kortárs magyar művészt kért fel, hogy fogalmazza meg azt a sokrétegű, összetett Boldogasszony képet, melyet a művészet évezredek óta minden korban megtesz. „Az alkotók pedig létrehozták azt a csodát, melyet minden ember természete szerint magában hordoz, azonban az csak keveseknek adatik meg, hogy megteremtsék a kapcsolatot Ég és Föld, természet és Teremtő között” – mondta a kiállítás kurátora.  

Nagyon mély történelmi gyökerekkel rendelkezik a Mária-kultusz Magyarországon – jelentette ki Popovics Béla. A helytörténész úgy véli, nem véletlen hogy a magyar nyelvben olyan sok kifejezéssel illethetjük Krisztus édesanyját, ez is annak a tiszteletnek a mélységét támasztja alá, amelynek a gyökerei valószínűleg nem a Kárpát-medencében keresendőek, hanem már sokkal korábban népünk történetében.

Nm. és Ft. Majnek Antal úgy vélte, az emberiséggel szembeni gonosz erők növekedése láttán egyedül Jézusban lehet a reményünk. Szent Ágostont idézve hozzátette, ha az Úristen a láthatatlan világból a látható világba Szűz Márián keresztül jött el, akkor nekünk is a legkönnyebb Szűz Márián keresztül közeledni az Úristenhez. 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu