A rendezvényt dr. Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola rektora, a konferencia házigazdája nyitotta meg, hangot adva abbéli örömének, hogy az intézmény helyt tud biztosítani egy ilyen fontos nemzetközi eseménynek. A XXI. század problémája Közép-Európában, hogy tudunk-e élni vagy csak túlélünk – szögezte le a rektorasszony.
Dr. Péti Márton, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese köszöntő beszédében emlékeztetett, hogy a beregszászi származású Milton Friedmant 1976-ban a fogyasztáselemzéshez, a pénztörténethez és -elmélethez való hozzájárulásáért, valamint a stabilizációs politika összetettségének bemutatásáért részesítették közgazdasági Nobel-díjban. „Ahhoz, hogy a térség következő Nobel-díjas szülöttje itt is éljen, alkosson és ne másik országban találja meg számításait, arra van szükség, hogy az ilyen kisebbségeket felkarolják és támogassák törekvéseikben. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet feladata a szülőföldjükön élő külhoni magyar nemzettársak megmaradásának és gyarapításának elősegítése a magyar kormány számára megfogalmazott javaslatok által” – fejtette ki az elnökhelyettes.
Beke Mihály András, Magyarország Beregszászi Konzulátusának első beosztott konzulja is köszöntötte a résztvevőket. A megnyitót követően plenáris előadások kezdődtek. Dr. prof. Vnukova Natália, a Szemen Kuznec Harkovi Nemzeti Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezetője, Ukrajna kitüntetett közgazdásza „Simon Kuznets Nobel-díjas közgazdász szerepe a számvitel és pénzügyek fejlődésében”; dr. Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási, stratégiai és koordinációs igazgatója „A gazdaság antropológiája. Kárpát-medencei példák a gazdaság újszerű társadalomtudományi megközelítésére”; dr. prof. Lehencsuk Szerhij, a Zsitomiri Állami Egyetem tanszékvezetője „A pénzügy számvitel szerepének alakulása a gazdasági fejlődés feltételrendszerében”; dr. Hegedűs Mihály, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara alelnöke „A digitalizáció, avagy az ipar 4.0 hatásai a könyvvizsgálatra” címmel tartott előadást.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársai a „Kárpát-medencei gazdasági és pénzügyi kutatások” című szekcióban tartottak előadásokat. Körmöczi Gábor a Nemzetstratégiai Kutatóintézet EFOP EFOP-1.12.1-17-2017-00003 és EFOP-3.10.1-17-2017-00002 keretében megvalósuló alapkutatások módszertanát ismertette, Kudlotyák Krisztina a kárpátaljai magyarság társadalmi-gazdasági helyzetét elemezte, dr. Tőzsér Anett pedig Székelyföld, és Felvidék magyarlakta területén működő turisztikai szervezetei rendszervizsgálatáról számolt be.