akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Nemzetközi konferencia a Magyar Tudomány Ünnepe ...

Nemzetközi konferencia a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából

 „A Soproni Felsőoktatásért” Alapítvány és a Nemzetstratégia Kutatóintézet (NSKI) szervezésében „Geopolitikai stratégiák Közép-Európában” címmel 2017. november 9-én került megrendezésre a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar hagyományos nemzetközi tudományos konferenciája a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából. A konferenciára közel száz hazai és külföldi előadó regisztrált, többek között Ausztriából, Szlovákiából, Horvátországból, Németországból és Hollandiából is érkeztek résztvevők.

A Közgazdaságtudományi Kar, csatlakozva a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) országos rendezvénysorozatához, idén is nemzetközi konferenciával várta az érdeklődőket, hozzájárulva ezzel is a hazai és a nemzetközi ismertség növeléséhez. A konferenciát Prof. Dr. Kiss Éva, a konferencia elnöke nyitotta meg, majd Dr. Czeglédy Tamás, a konferencia szervezőbizottságának elnöke köszöntötte a résztvevőket, bemutatta a plenáris előadókat, és felkérte őket az előadásuk megtartására.

Dr. Péti Márton, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet szakmai főtanácsadója, a BCE Geo Intézet intézetigazgató egyetemi docense „Nyugat és (Távol-)Kelet között: Új geopolitikai kilátások Közép-Európában és a Kárpát-medencében” című angol nyelvű előadásában kiemelte, hogy Kelet-Európa Európán belüli és globális társadalmi-gazdasági pozíciói megváltoztak az utóbbi időben. A térség néhány fejlődési potenciálja azonban felértékelődött az elmúlt tíz évben, és mára jobb fejlődési kondíciókkal bír, mint Európa másik hagyományos perifériája, a Mediterrán térség. Még érdekesebb a fejlesztéspolitikai kontextus, ha Európán kívüli tényezőkre is kitekintünk: Kína új nemzetközi fejlesztési kezdeményezése, az Új Selyemút kiemelt figyelemmel kezeli e térséget. A Kárpát-medence még az izgalmas Közép- és Kelet-Európán belül is különleges fejlesztési helyzetet képvisel, még Közép-Európán belül is egy átmeneti zónának számít, ahol a társadalom sokszínűsége, amely az innováció és a fejlődés alapja lehet, a nyugat-európai helyzettel szemben organikusan biztosított az őshonos nemzeti és etnikai kisebbségek által. Előadásának záró gondolata: talán lassan megérik rá az idő, hogy Közép- és Kelet-Európa és a Kárpát-medence végre kifejezze sajátos és közös fejlesztési elképzeléseit.

Dr. Princzinger Péter a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgató-helyettese „Magyarország Közép-Európa turisztikai térképén” című magyar nyelvű előadásában arra a kérdésre is kereste a választ, miben tud újat, különlegeset, egyedit mutatni Magyarország? Hogyan tudjuk elérni a külföldi turisták esetében, hogy Magyarországon tovább maradjanak, mint jellemzően 1-2 vendégéjszaka és többet költsenek? Előadásában az egészségturizmus, kulturális turizmus, rendezvényturizmusban rejlő lehetőségeket is érintette.

Az ebédszünetet követően délután nyolc tematikus szekció került kialakításra, három teljesen idegen nyelvű (angol és német), és öt magyar nyelvű szekció. Egy-egy előadó 15 perces prezentációt mutathatott be, a szekció-előadásokat vita is követte, így lehetőség nyílt az építő jellegű hozzászólásokra, tapasztalatcserére, a vélemények kifejtésére.

Minden előadónak és érdeklődőnek köszönjük, hogy személyes jelenlétükkel megtisztelték a konferenciánkat. Bízunk benne, hogy tartalmas konferenciát tudhatunk magunk mögött, mindenki nagy megelégedésére és szakmai fejlődésére.


Dr. Resperger Richárd adjunktus,
a konferencia szervezőbizottságának tagja, a konferencia titkára

 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu