A Közgazdaságtudományi Kar, csatlakozva a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) országos rendezvénysorozatához, idén is nemzetközi konferenciával várta az érdeklődőket, hozzájárulva ezzel is a hazai és a nemzetközi ismertség növeléséhez. A konferenciát Prof. Dr. Kiss Éva, a konferencia elnöke nyitotta meg, majd Dr. Czeglédy Tamás, a konferencia szervezőbizottságának elnöke köszöntötte a résztvevőket, bemutatta a plenáris előadókat, és felkérte őket az előadásuk megtartására.
Dr. Péti Márton, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet szakmai főtanácsadója, a BCE Geo Intézet intézetigazgató egyetemi docense „Nyugat és (Távol-)Kelet között: Új geopolitikai kilátások Közép-Európában és a Kárpát-medencében” című angol nyelvű előadásában kiemelte, hogy Kelet-Európa Európán belüli és globális társadalmi-gazdasági pozíciói megváltoztak az utóbbi időben. A térség néhány fejlődési potenciálja azonban felértékelődött az elmúlt tíz évben, és mára jobb fejlődési kondíciókkal bír, mint Európa másik hagyományos perifériája, a Mediterrán térség. Még érdekesebb a fejlesztéspolitikai kontextus, ha Európán kívüli tényezőkre is kitekintünk: Kína új nemzetközi fejlesztési kezdeményezése, az Új Selyemút kiemelt figyelemmel kezeli e térséget. A Kárpát-medence még az izgalmas Közép- és Kelet-Európán belül is különleges fejlesztési helyzetet képvisel, még Közép-Európán belül is egy átmeneti zónának számít, ahol a társadalom sokszínűsége, amely az innováció és a fejlődés alapja lehet, a nyugat-európai helyzettel szemben organikusan biztosított az őshonos nemzeti és etnikai kisebbségek által. Előadásának záró gondolata: talán lassan megérik rá az idő, hogy Közép- és Kelet-Európa és a Kárpát-medence végre kifejezze sajátos és közös fejlesztési elképzeléseit.
Dr. Princzinger Péter a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgató-helyettese „Magyarország Közép-Európa turisztikai térképén” című magyar nyelvű előadásában arra a kérdésre is kereste a választ, miben tud újat, különlegeset, egyedit mutatni Magyarország? Hogyan tudjuk elérni a külföldi turisták esetében, hogy Magyarországon tovább maradjanak, mint jellemzően 1-2 vendégéjszaka és többet költsenek? Előadásában az egészségturizmus, kulturális turizmus, rendezvényturizmusban rejlő lehetőségeket is érintette.
Az ebédszünetet követően délután nyolc tematikus szekció került kialakításra, három teljesen idegen nyelvű (angol és német), és öt magyar nyelvű szekció. Egy-egy előadó 15 perces prezentációt mutathatott be, a szekció-előadásokat vita is követte, így lehetőség nyílt az építő jellegű hozzászólásokra, tapasztalatcserére, a vélemények kifejtésére.
Minden előadónak és érdeklődőnek köszönjük, hogy személyes jelenlétükkel megtisztelték a konferenciánkat. Bízunk benne, hogy tartalmas konferenciát tudhatunk magunk mögött, mindenki nagy megelégedésére és szakmai fejlődésére.
Dr. Resperger Richárd adjunktus,
a konferencia szervezőbizottságának tagja, a konferencia titkára