A rendezvényt Dr. Bali János, a Kutatási, Stratégiai és Koordinációs igazgatója nyitotta meg házigazdaként. Köszöntőt mondott Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, valamint Dr. Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár megbízásából dr. Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára is köszöntötte a megjelenteket.
Az esemény szakmai részét dr. Péti Márton, az NSKI elnökhelyettese moderálta. A Tudományos Alkotás pályázat keretében készült három tudományos kutatás került bemutatásra.
Horeczki Réka, a KRTK Regionális Kutatások Intézete Dunántúli Tudományos Osztályának tudományos munkatársa A népességmegtartó képesség vizsgálata a Kárpát-medencei kisvárosok esetében című előadásában a Kárpát-medencei kisvárosok helyzetéről beszélt, kitérve a városok kategorizálásának nómenklatúrájára, valamint arra, hogy mitől város egy város, illetve arról, hogy egy város sikerességét milyen tényezők mentén lehet mérni, és mikor tekinthetünk egy kisvárost sikeresnek.
Izing Máté, a Budapesti Corvinus Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Politikatudományi Doktori Iskola doktorandusza A szomszédos országokból érkező működőtőke-befektetések térszerkezeti összefüggései Kárpátalján című előadásában arról értekezett, hogy Kárpátalja esetében milyen folyamatokat láthatunk a külföldről érkező befektetések terén, milyen hatótényezők befolyásolják ezek mértékét, milyen nehézségek adódnak ennek vizsgálatakor. A kutatás és az előadás különlegessége, hogy a pályázat kiválasztásakor és a kutatás elkészítésekor a jelenlegi háborús helyzet még nem állt fenn, így a kutatás kimondottan releváns és érdekes volt.
Balizs Dániel, a BME, Urbanisztika tanszék munkatársának előadása, melynek címe „Olyan sok szlovák jön, hogy itt magyar lassan már nem is marad” – A lakóhelyi mobilitás hatása az etnikai mintázatra egy szlovákiai szuburbán térségben volt, a határon átnyúló és államhatárokon belül maradó munkavállalási migráció, illetve szuburbanizációs folyamat etnikai aspektusáról szólt. Ebben rövid kitekintést kaphattak a résztvevők a jelenség nemzetközi, nyugat-európai példáiról, az előadás és kutatás oroszlánrésze azonban a dél-szlovákiai, azon belül Pozsony környéki szuburbán zónáról szólt. Előadásában a szuburbanizációs folyamatok hatását mutatta be a magyar kisebbség, de egyes településeken magyar többségű népesség helyzetére.
Az előadások után a hallgatóságnak lehetősége volt kérdezni is, mely révén élénk párbeszéd alakult ki a résztvevők között. A rendezvény végén szendvicsebéd elfogyasztása közben folytatódott a résztvevők között az eszmecsere, értékes beszélgetéseknek és találkozásoknak lehetőséget adva.
A pályázat és a rendezvény sikerét látva az NSKI tervei szerint újra kiírásra kerül a 2023. évben.