akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírek > NSKI Diplomamunka pályázat 2023

NSKI Diplomamunka pályázat 2023

Felhívás

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet pályázatot hirdet alap- és mesterszakos felsőoktatási hallgatók részére, nemzetstratégiai jellegű vagy jelentőségű témakörben készült kiemelkedő diplomamunkák jutalmazására. A diplomamunka pályázaton a 2022/2023-as tanévben megvédett diplomamunkákkal lehet pályázni, amennyiben a diplomamunka értékelése átlagban legalább négyes (romániai osztályozás szerint legalább 8; szlovákiai rendszerben legalább 2). A pályázaton részt vehetnek a felhívásban felsorolt témakörökhöz kötődő szakokon tanuló hallgatók magyar vagy angol nyelvű diplomamunkáikkal. A beérkezett pályázatokat és diplomamunkákat a Nemzetstratégiai Kutatóintézet munkatársaiból és felkért anyaországi és külhoni szakértőkből álló Bírálóbizottság bírálja el.

A beadott dolgozatok közül a kategóriánként legjobb három szerző pénzjutalomban részesül.

A Diplomamunka pályázat keretében olyan diplomamunkákat várunk, amelyek a Kárpát-medence térségére, a külhonban és/vagy a diaszpórában (külföldön) élő magyarokkal foglalkoznak. Felhívásunk multidiszciplináris, a diplomamunkák témaköre minden tudományterületre kiterjedhet, valamint interdiszciplináris jellegű pályaműveket is várunk (a különösen releváns témaköröket a felhívásban lejjebb külön is kiemeljük). A pályamunkák földrajzi léptéke változatos lehet, hiszen nemzetstratégiai jelentőségű vizsgálatok már akár lokális (települési), de akár teljes nagyrégiós (Kárpát-medencei vagy Közép-Európai) léptékben egyaránt elvégezhetők.

A Diplomamunka pályázat célja, hogy hozzájáruljon a Magyarországgal szomszédos országokban és a távolabbi diaszpórában élő külhoni magyar közösségek társadalmi-gazdasági és kulturális viszonyainak feltárásához, valamint e külhoni közösségek Magyarországgal és egymással alkotott hálózatainak a feltérképezéséhez. Továbbá, a pályázat a magyarság és más nemzetek közötti kapcsolatok megértését is szolgálja. Cél az is, hogy azonosítani lehessen olyan újszerű, tematikus és módszertani kutatási megközelítések, amelyek gazdagítják a határon átnyúló magyar tudományosságot.

Témakörök

A Diplomamunka pályázatban az alábbi témakörökbe várjuk a hallgatók munkáit:

  1. Kárpát-medencei és Kárpát-medencei magyar gazdaság, fejlesztéspolitika, pénzügyek
  2. Magyar nyelvhasználat és nyelvi jogok a Kárpát-medencében
  3. Kisebbségi magyar nyelvű oktatás
  4. A kisebbségi jogok és a Kárpát-medencei magyarság
  5. Etnikumok és interetnikus kapcsolatok Kárpát-medencében, néprajz és identitás
  6. A magyarság és Magyarország geopolitikai összefüggésekben, valamint magyarok a világban, a magyar diaszpóra
  7. Kárpát-medencei társadalom, hitélet, közösségek
  8. A Kárpát-medencei magyarság tájai, természetes és épített környezete
  9. A klímaváltozás és a Kárpát-medencei magyar közösségek
  10. A Kárpát-medencei magyarság innovációi (beleértve műszaki és természettudományos)
  11. A háborús konfliktus hatása a Kárpát-medencei magyar közösségekre
  12. A kultúra, a hagyomány és az örökség szerepe a Kárpát-medencei magyar közösségek szervezésében, szerveződésében


A jelentkezés menete

A beadni kívánt pályamunkákat a tudomanyospalyazat@nski.gov.hu email címre kell elküldeni. A tárgy mezőbe a ’Diplomamunka pályázat’ szöveget kérjük beírni! A dolgozat mellett el kell küldeni a felhívás mellékleteként csatolt jelentkezési lapot, egy bővített absztraktot, valamint egy témavezetői ajánlást vagy más oktatói ajánlást arról a szakról, ahol a dolgozat készült. A pályamunkát kizárólag elektronikus formában lehet benyújtani, nyomtatott fizikai formában azt nem tudjuk befogadni. A késedelmesen beadott pályázat automatikusan kizárásra kerül. Az eredményről a pályázókat e-mailben értesítjük.

Jelentkezési határidő: 2023. szeptember 30.
Eredményhirdetés várható időpontja: 2023. október 31-ig.

Beadandó mellékletek

  • Kitöltött és aláírt jelentkezési lap (szkennelve)
  • Diplomamunka (PDF formátumban)
  • A dolgozat absztraktja címmel, minimum 1000, maximum 2500 karakter terjedelemben, PDF formátumban
  • Témavezetői vagy oktatói ajánlás (aláírva, szkennelve)


Jutalmak

A három legjobbnak ítélt pályamunka szerzője alapszakon és mesterszakon egyaránt pénzjutalomban részesül.
A külön jutalomban részesülő pályázók könyvcsomagot, valamint a részvételt tanúsító igazolást kapnak.

A nyertesek lehetőséget kapnak, hogy pályaművük eredményeiből nyilvános szakmai előadást tartsanak a Nemzetstratégiai Kutatóintézet rendezvényén. A díjazott pályaművekből készített szakmai tanulmányokat az NSKI tudományos közlésként befogadja és publikálja.


A részletes pályázati kiírás ide kattintva érhető el.
A jelentkezési lap ide kattintva érhető el.

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu