akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Odafigyelés - Szajkó István kiállítása

Odafigyelés - Szajkó István kiállítása

A Kárpát-haza Galéria nyolcadik kiállításaként nyílt meg Szajkó István „Odafigyelés” című tárlata a budapesti Forrás Galériában augusztus 26-án, kedden 20 órakor.

Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökének köszöntőjét, valamint Zsigmondné dr. Vitályos Eszter Zsuzsanna Európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár, a kiállítás fővédnökének ünnepi beszédét követően a tárlatot Pogány Gábor művészettörténész nyitotta meg. Az estét Takács Bence Ervin előadóművész moderálta, közreműködött Szokolay Dongó Balázs, népzenész.

Megnyitó beszédében Pogány Gábor rávilágított olyan, a Nagybányai Művésztelep által képviselt jegyek feltűnésére Szajkó munkásságában, mint a természet közelsége, de megemlítette a horizont nélküliség előszeretettel való alkalmazását, valamint a puha pasztell és a sűrű textusú olajfesték együttes használatának kontrasztját.

Az államtitkár asszonyhoz intézett szavaival az NSKI elnöke kitért „A Nemzetegyesítés Fejlesztési Programja 2014-20” és a „Kárpát-haza Fejlesztési Koncepció 2030” címet viselő két tervdokumentumra, melyek tartalmazzák a magyar nemzeti integráció lehetőségeinek beépítését az Európai Unió által felállított integrációs elképzelésekbe, illetve, az Európai Unió gazdasági mechanizmusainak alkalmazását a magyar nemzeti integrációban úgy, hogy a Magyarország rendelkezésére álló uniós fejlesztési források határokon átívelő felhasználása ne erőforrás-csökkenést, hanem erőforrás-bővülést jelentsen.

Vitályos Eszter Zsuzsanna, európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár kifejezte háláját és csodálatát a művész felé, valamint elmondta, jó érzéssel tölti el, hogy ilyen elképesztő alkotásokkal körülvéve róhatja le tiszteletét mind a vajdasági művész, mind a nemzetegyesítés folyamata előtt.  Emellett biztosította a Nemzetstratégiai Kutatóintézetet a Kormány támogatásáról, ahogy fogalmazott: „az ajtó mindig nyitva áll”, amennyiben a Kárpát-medence magyarságának összefogásáról van szó.  Mint mondta, a Kárpát-haza Galéria kiállításai a határon túli alkotók munkásságát hozzák az anyaországa, ezáltal nagyban hozzájárulnak a művészet területén létrejövő nemzetegyesítési törekvéshez. 

A kiállítás szeptember 10-éig várja az érdeklődőket. A tárlat kurátora Tóth Norbert, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója, további védnökei pedig Dorkota Lajos, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke, Márton Péter, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.

Tovább a Kárpát-haza Galériába »

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu