akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Pléhkrisztus a debreceni Szent József Római ...

Pléhkrisztus a debreceni Szent József Római Katolikus Gimnázium udvarán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet jóvoltából napvilágot látott, Kozma Mihály által jegyzett Pléhkrisztus című kötet rendhagyó könyvbemutatójára került sor Debrecenben. A Szent József Gimnázium udvarán a szerző által állíttatott pléhkrisztust is felavatták. Szász Jenő, az NSKI elnöke, köszöntőjét követően „székely földet” helyezett el a feszület lábánál. 

A könyv fő motívumát képező, azóta már kidöntött szilágylompérti pléhkrisztus pontos mását állították fel a gimnázium udvarán. A Kalmár István, Kozma Gábor és Pikó Sándor által elkészített kereszt azt az ígéretet váltotta be, amelyet a szerző fogalmazott meg könyvében:  mihelyt megfelelő helyet talál hozzá, rekonstruálja és újból felállítja a szilágysági pléhkrisztust.

Szász Jenő az ünnepségen kijelentette: egymásra talált a gondolat, a szándék, a vállalás és a lehetőség. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke emlékeztetett arra is, hogy a katolicizmus visszatértének háromszázadik esztendejét ünnepeljük Debrecenben, valamint a gimnázium huszadik évfordulóját, majd az út menti pléhkrisztusok jelentését és jelentőségét vázolta fel: „A pléhkrisztusok mindenütt a kétezer éve lezajlott passiót idézik elénk. És figyelmeztetnek minden azóta volt történelmi botrányra, a fanatizmusra és emberi szenvedésre; a származás, a meggyőződés és a hit tömeges meggyalázására. És amíg lesz áldozat és ártatlanul szenvedő, amíg értéknek számít a kiengesztelődés és a megbocsátás, ezek a krisztusok - újabb és újabb kifejezési formába rejtve tartalmukat - jelképek maradnak. Imádságos helyként intenek az emberi szenvedésre, az önkényére, az oktalan sírásra.”

„A hit, a remény és a szeretet jelképe ez a kereszt, amely a semmiből született újjá, éppen úgy, ahogyan a háború után egy tollvonással megszüntetett iskolánk is 1996-ban” – jelentette ki Bódis Zoltán igazgató, hozzátéve, hogy az iskola udvarán méltó helyre került a feszület.

Az ünnepi beszédeket követően Bosák Nándor, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye leköszönő püspöke felszentelte a keresztfát, majd Szász Jenő Székelyföldről hozott földet helyezett el a lábánál, megkezdve azt a szép hagyományt, amely szerint a külhoni kirándulások alkalmával, mindig egy-egy kupac föld kerül majd a feszület tövébe az adott helyről, hogy végül Kárpát-medencei anyaföldekből emelt dombon állhasson a Pléhkrisztus. 

Tekintse meg a rendezvényről készült videóösszeállítást:

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu