akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Rendhagyó irodalom és történelem órák Székelyudvarhelyen ...

Rendhagyó irodalom és történelem órák Székelyudvarhelyen

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet és az Orbán Balázs Intézet által életre hívott Orbán Balázs Akadémia új programsorozatot indított Székelyudvarhelyen, melynek keretein belül történelmi és irodalmi témákban kerül sor előadásokra Dr. Hidán Csaba László történész és Dr. Takaró Mihály irodalomtörténész jóvoltából. 

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet és az Orbán Balázs Intézet célja olyan szellemi műhely létrehozása, mely magas szakmai színvonalon képviseli és jeleníti meg mindazon tudományos tevékenységeket és eredményeket, melyeket a Kárpát-medence székelyföldi szegletében élő és itt kibontakozó magyar géniusz alkot és alkotott.

Mindezek jegyében az Orbán Balázs Akadémia tevékenységét kutatások, konferenciák, szakmai fórumok kezdeményezése, szervezése és lebonyolítása képezik. Ugyanakkor - különböző előadások szervezésével - tevékeny szerepet kíván vállalni a tudomány és a kultúra népszerűsítésében, találkozási lehetőséget biztosítva ez által neves előadók és hallgatóság között.

Az első rendhagyó történelemórát a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának épületében, a Nyirő József díszteremben március 22-én tartotta Dr. Hidán Csaba László, aki a magyar honfoglalás történetét – vagy, ahogy ő mondja: a hon-visszafoglalást –, illetve a honfoglalók örökségét mutatta be. A szemléletes előadás során a résztvevők megismerkedhettek Árpád népének harcmodorával, viseletével, eszközeivel és szokásaival.

Dr. Takaró Mihály első rendhagyó irodalom órájára “A magyar kultúra tegnap, ma, holnap” címmel került sor március 29-én. Az irodalomtörténet világában egyik legotthonosabban mozgó tudós, a tőle megszokott hazafias érzelmi telítettségű előadása a felnőtteket és diákokat egyaránt lenyűgözte.

A „Honfoglalás – Honfoglalók öröksége” című előadás – mielőtt a székelyudvarhelyi közönség elé került – a Nemzetstratégiai Kutatóintézet dísztermében debütált, ahol az intézmény munkatársait repítette el képzeletben Dr. Hidán Csaba honfoglaló elődeink világába.

A további rendhagyó magyar irodalom és történelem órákra havonta két alkalommal, keddi napokon kerül sor a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium Nyirő József dísztermében.

Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu