A Nemzetstratégiai Kutatóintézet és az Orbán Balázs Intézet célja olyan szellemi műhely létrehozása, mely magas szakmai színvonalon képviseli és jeleníti meg mindazon tudományos tevékenységeket és eredményeket, melyeket a Kárpát-medence székelyföldi szegletében élő és itt kibontakozó magyar géniusz alkot és alkotott.
Mindezek jegyében az Orbán Balázs Akadémia tevékenységét kutatások, konferenciák, szakmai fórumok kezdeményezése, szervezése és lebonyolítása képezik. Ugyanakkor - különböző előadások szervezésével - tevékeny szerepet kíván vállalni a tudomány és a kultúra népszerűsítésében, találkozási lehetőséget biztosítva ez által neves előadók és hallgatóság között.
Az első rendhagyó történelemórát a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának épületében, a Nyirő József díszteremben március 22-én tartotta Dr. Hidán Csaba László, aki a magyar honfoglalás történetét – vagy, ahogy ő mondja: a hon-visszafoglalást –, illetve a honfoglalók örökségét mutatta be. A szemléletes előadás során a résztvevők megismerkedhettek Árpád népének harcmodorával, viseletével, eszközeivel és szokásaival.
Dr. Takaró Mihály első rendhagyó irodalom órájára “A magyar kultúra tegnap, ma, holnap” címmel került sor március 29-én. Az irodalomtörténet világában egyik legotthonosabban mozgó tudós, a tőle megszokott hazafias érzelmi telítettségű előadása a felnőtteket és diákokat egyaránt lenyűgözte.
A „Honfoglalás – Honfoglalók öröksége” című előadás – mielőtt a székelyudvarhelyi közönség elé került – a Nemzetstratégiai Kutatóintézet dísztermében debütált, ahol az intézmény munkatársait repítette el képzeletben Dr. Hidán Csaba honfoglaló elődeink világába.
A további rendhagyó magyar irodalom és történelem órákra havonta két alkalommal, keddi napokon kerül sor a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium Nyirő József dísztermében.