akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Székelyföld fejlesztésének és fenntartható fejlődésének vizsgálata

Székelyföld fejlesztésének és fenntartható fejlődésének vizsgálata

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai kara, a Székelyföldi Regionális Tudományi Társaság és az Orbán Balázs Intézet szakmai támogatásával 2016. április 21-én gazdaságfejlesztési munkakonferenciát szervezett Sepsiszentgyörgyön. Az Orbán Balázs Akadémia konferencia-sorozat második rendezvényén a Székelyföld fejlesztésének és fenntartható fejlődésének vizsgálata című tanulmány került bemutatásra, amelyet a NSKI kezdeményezésére az intézet munkatársai és a Sapientia Tudományegyetem 13 kutatója készített. 

A konferencia résztvevőit elsőként Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke köszöntötte, ezt követően mondott köszöntőbeszédet dr. Lázár Ede, a Sapientia Tudományegyetem dékán-helyettese és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, majd Molnár György igazgató által a Nemzetegyesítés Fejlesztési Programja került bemutatásra, mint az NSKI egyik legfontosabb, jövőbetekintő tevékenysége.

A közel 300 oldalas Székelyföld fejlesztésének és fenntartható fejlődésének vizsgálata című kiadványt általánosságokban a projekt koordinátora, dr. Nagy Benedek, a Sapientia EMTE Üzleti Tudományok tanszékvezetője ismertette, majd részletes bemutatásra kerültek a kutatás egyes részelemei is a projektben részt vevő kutatók által. Dr. Bíró Boróka Júlia posztdoktor, az SZRTT tagja a kutatási eredményeket mezőgazdasági és vidékfejlesztési vonatkozásban mutatta be, dr. Kassay János, a Sapientia EMTE Üzleti Tudományok Tanszékének egyetemi adjunktusa a természeti erőforrásokról, ásványokról és az EU-s forrásokról számolt be, dr. Lázár Ede a kutatás szakmai lektoraként szintetizálta a kutatás különböző anyagait, drd. Fejér-Király Gergely a Sapientia EMTE csíkszeredai karának oktatója, a pénzügyi szektor és a külföldi működő tőke vonatkozásában beszélt a kutatás eredményeiről, dr. Geréb László az NSKI külhoni osztályának vezetője, az SZRTT elnöke a Magyar Kormány határon túli támogatásait vázolta, végül pedig dr. Péti Márton, az NSKI Kutatási Igazgatóságának helyettes vezetője ismertette a kutatás szakmai hátterét.

A kutatás egyes fejezeteinek vitaindító jelleggel történő bemutatását követően a résztvevőknek lehetőségük nyílt hozzászólások és kérdésfelvetések nyomán aktívan bekapcsolódni a rendezvény folyamába. A másfél órán át tartó vita-fórum során sepsiszentgyörgyi vállalkozók, agrármérnökök, nagybirtokkal rendelkező székelyföldi gazdák és politikai képviselők szólaltak fel. A vita két legnagyobb érdeklődésre számot tartó tematikája az elvándorlás csökkentésének, illetve a szövetkezési hajlandóság növelésének kérdésköre volt, azoknak székelyföldi vonatkozása. A migrációval kapcsolatosan felmerült a helyi vállalkozók, illetve a politikum felelősségének kulcsfontossága. Ahhoz, hogy csökkentsük az elvándorlás mértékét, illetve, hogy sikerüljön hazahoznunk az elvándorolt székelyföldieket, a régiót - társadalmi-gazdasági szempontból egyaránt - vonzóbbá, élhetőbbé, megélhetést és perspektívát biztosító térséggé kell alakítanunk.

Elmondható, hogy az Orbán Balázs Akadémia konferencia-sorozat második rendezvénye sikeresen zárult, a kutatók szerint a fórum kapcsán hasznos gondolatok kerültek felszínre, amelyek jó alapul szolgálhatnak a bemutatott tanulmány jövőbemutató stratégiává formálásában. Hiszen a résztvevők egyértelműen kinyilvánították, hogy a közös munkát folytatni szeretnék egy olyan stratégia megírása irányába, amely az iránytű szerepét látná el Székelyföld fejlődésében.

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu