akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Székelyföld fejlesztésének és fenntartható fejlődésének vizsgálata

Székelyföld fejlesztésének és fenntartható fejlődésének vizsgálata

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai kara, a Székelyföldi Regionális Tudományi Társaság és az Orbán Balázs Intézet szakmai támogatásával 2016. április 21-én gazdaságfejlesztési munkakonferenciát szervezett Sepsiszentgyörgyön. Az Orbán Balázs Akadémia konferencia-sorozat második rendezvényén a Székelyföld fejlesztésének és fenntartható fejlődésének vizsgálata című tanulmány került bemutatásra, amelyet a NSKI kezdeményezésére az intézet munkatársai és a Sapientia Tudományegyetem 13 kutatója készített. 

A konferencia résztvevőit elsőként Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke köszöntötte, ezt követően mondott köszöntőbeszédet dr. Lázár Ede, a Sapientia Tudományegyetem dékán-helyettese és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, majd Molnár György igazgató által a Nemzetegyesítés Fejlesztési Programja került bemutatásra, mint az NSKI egyik legfontosabb, jövőbetekintő tevékenysége.

A közel 300 oldalas Székelyföld fejlesztésének és fenntartható fejlődésének vizsgálata című kiadványt általánosságokban a projekt koordinátora, dr. Nagy Benedek, a Sapientia EMTE Üzleti Tudományok tanszékvezetője ismertette, majd részletes bemutatásra kerültek a kutatás egyes részelemei is a projektben részt vevő kutatók által. Dr. Bíró Boróka Júlia posztdoktor, az SZRTT tagja a kutatási eredményeket mezőgazdasági és vidékfejlesztési vonatkozásban mutatta be, dr. Kassay János, a Sapientia EMTE Üzleti Tudományok Tanszékének egyetemi adjunktusa a természeti erőforrásokról, ásványokról és az EU-s forrásokról számolt be, dr. Lázár Ede a kutatás szakmai lektoraként szintetizálta a kutatás különböző anyagait, drd. Fejér-Király Gergely a Sapientia EMTE csíkszeredai karának oktatója, a pénzügyi szektor és a külföldi működő tőke vonatkozásában beszélt a kutatás eredményeiről, dr. Geréb László az NSKI külhoni osztályának vezetője, az SZRTT elnöke a Magyar Kormány határon túli támogatásait vázolta, végül pedig dr. Péti Márton, az NSKI Kutatási Igazgatóságának helyettes vezetője ismertette a kutatás szakmai hátterét.

A kutatás egyes fejezeteinek vitaindító jelleggel történő bemutatását követően a résztvevőknek lehetőségük nyílt hozzászólások és kérdésfelvetések nyomán aktívan bekapcsolódni a rendezvény folyamába. A másfél órán át tartó vita-fórum során sepsiszentgyörgyi vállalkozók, agrármérnökök, nagybirtokkal rendelkező székelyföldi gazdák és politikai képviselők szólaltak fel. A vita két legnagyobb érdeklődésre számot tartó tematikája az elvándorlás csökkentésének, illetve a szövetkezési hajlandóság növelésének kérdésköre volt, azoknak székelyföldi vonatkozása. A migrációval kapcsolatosan felmerült a helyi vállalkozók, illetve a politikum felelősségének kulcsfontossága. Ahhoz, hogy csökkentsük az elvándorlás mértékét, illetve, hogy sikerüljön hazahoznunk az elvándorolt székelyföldieket, a régiót - társadalmi-gazdasági szempontból egyaránt - vonzóbbá, élhetőbbé, megélhetést és perspektívát biztosító térséggé kell alakítanunk.

Elmondható, hogy az Orbán Balázs Akadémia konferencia-sorozat második rendezvénye sikeresen zárult, a kutatók szerint a fórum kapcsán hasznos gondolatok kerültek felszínre, amelyek jó alapul szolgálhatnak a bemutatott tanulmány jövőbemutató stratégiává formálásában. Hiszen a résztvevők egyértelműen kinyilvánították, hogy a közös munkát folytatni szeretnék egy olyan stratégia megírása irányába, amely az iránytű szerepét látná el Székelyföld fejlődésében.

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu