A megnyitó rendezvényen Vargha Tamás a honvédelmi tárca parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes, Székesfehérvár országgyűlési képviselője kifejtette, hogy a Boldogasszony kiállítás teljes anyaga az ősi Mária-kultusz összetartó erejét bizonyítja, ugyanakkor felhívja a figyelmet az összetartozás – a művészet erejével való – tudatosítására. Hangsúlyozta továbbá, hogy a nemzetállamot szétverni igyekvő divatos irányzatok ellenében ma kifejezetten fontos a hitünk és értékeink megőrzése, amely egyúttal a tárlat célja is.
Szent István királyunk mélyen hitt Mária közbenjárásában – szögezte le Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök, aki elmondta, a székesfehérvári püspöki székesegyház főoltára a térdeplő Szent Istvánt ábrázolja, amint felajánlja az ország koronáját Szűz Máriának. A megyéspüspök a kiállítás látogatóinak azt kívánta, hogy az alkotásokon keresztül a kiállítás üzenete erősítse bennük Mária ősi tiszteletét.
Jézus húsvéti áldozatáról, valamint Szent István király példájáról beszélt Szász Jenő, aki az országépítő király tettei közül kiemelte a püspökségek megalapítását, a templomok építését, valamint a keresztény hit megtartását. „Húsvét üzenete, ránk, Szent István utódaira nézve azt jelenti, hogy bölcsek akkor vagyunk és leszünk, ha jelenünket és jövőnket ebben az örökségben képzeljük el, érzéseinkkel és cselekedetünkkel ennek értékeit és érdekeit képviseljük. A történelem nem ismétli önmagát, de a kihívások igen.” – fogalmazott a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.
Tóth Norbert, a kiállítást a kurátora megnyitó beszédében kiemelte, hogy az ötvenöt kortárs magyar képzőművész Mária-ábrázolását felvonultató kiállítás küldetése, hogy körbejárja a Kárpát-hazát és hitben, felelősségben, hűségben megerősítse az őrt állókat ezekben az esztendőkben, és a világ minden részéről haza hívja elszakadt nemzettársainkat.
A festményeket, grafikákat, szobrokat, kerámiákat, textilműveket, és fotókat egyaránt felvonultató tárlat május másodikáig látogatható Székesfehérváron a Csók István Képtárban.