akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Szent Korona-emlékművet állítottak Zselízen az államalapítás ...

Szent Korona-emlékművet állítottak Zselízen az államalapítás ünnepén

Szent Korona-emlékművet állítottak Zselízen a Nemzetstratégiai Kutatóintézet közreműködésével, valamint a Csemadok és a zselízi DAC-drukkerek, YBS-tagok hozzájárulásából.

Szent István koronájának vasból készült másolatát állította fel a Csemadok helyi alapszervezete a Garam menti Zselízen. A Szent Koronát az első világháborús emlékmű tetején helyezték el augusztus 20-a kapcsán, az Esterházy-park melletti Hősök Emlékkertjében.

A művet felszerelése előtt az új kenyérrel együtt áldotta meg Fóthy Zoltán (Zselízről származó) párkányi katolikus és ft. Révész Tibor zselízi református esperes az 56. Országos Népművészeti Fesztivál keretében.

„Régóta terveztük, hogy az emlékművet kiegészítsük valami kultikus elemmel. Korábban Turul-szobrot szerettünk volna elhelyezni a kónuszos objektumon, ám nem sikerült elegendő forrást találnunk egy bronzszoborra, ezért esett a választásunk a magyar államiságot megtestesítő szent szimbólumra. A művet az izsapi ezermester, Vörös László készítette el, aki a DAC zászlósaként jól ismert felvidéki berkekben, maga is több köztéri emlékhelyet állított, ennek kapcsán alakult ki az ismeretség. Az emlékmű a budapesti Nemzetstratégiai Kutatóintézet közreműködésével a Csemadok és a zselízi DAC-drukkerek, YBS-tagok hozzájárulásából valósult meg” – mondta el Csonka Ákos városi képviselő, az emlékmű állításának kezdeményezője.

Az első világháborús emlékművet még a Trianon utáni években állíttatták. Szerepel rajta az első nagy világégésben elesett valamennyi zselízi katona. Az objektumot 1993-ban a Csemadok helyi alapszervezete és Tóth Gyula garammikolai kőfaragómester újította fel, így kézenfekvő volt, hogy a mostani Szent Koronával való kiegészítést is ő, illetve a fia, Endre realizálta, akik a magyar emlékművek elkötelezett támogatói.

„A projekttel egy újabb méltó szimbólummal tettünk tanúbizonyságot múltunk előtt tisztelegve, mindazonáltal nem tettünk le róla, hogy a jövőben visszaállítsuk az 1945-ben ledöntött Turul-szobrunkat is, amennyiben találunk rá támogatót” – tette hozzá Csonka.

Forrás: Felvidék.ma

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu