akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Tamási Áron Kutatási Program  - ...

Tamási Áron Kutatási Program - Álláspont

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) sajnálattal vette tudomásul, hogy a média egy része – egyetlen forrás leegyszerűsítő és cinikus hangvételű cikke alapján – téves és durván torzító módon számolt be az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának Kisebbségkutató Intézete és az NSKI egyik közös kutatásáról, amelyről azt állította, hogy Orbán Viktor miniszterelnök népszerűségének mérésére vonatkozott, illetve azt sugallta, hogy eredménye minden bizonnyal manipulált volt. A megtévesztő médiakampány hamis állításait ráadásul több ellenzéki politikus is kész tényként kezelte, és elmarasztaló véleményt fogalmazott meg róla.

Az idei Tusványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor keretei közt felállított Orbán Balázs sátorban intézetünk kilenc különböző programról és kutatásról adott részletes és pontos tájékoztatást a nagyszámú érdeklődőnek, köztük természetesen a sajtó képviselőinek is.

A szóban forgó „A nemzeti integráció magyarországi elfogadottságának és támogatottságának vizsgálata” című kutatás négy blokkból álló kérdőívből (A/integráció, nemzeti identitás, társadalmi távolság; B/határon túliakat érintő közpolitikai intézkedések; C/ismeretek, tájékozódás; D/szocio-demográfiai háttér) és összesen 85 kérdésből állt.

A 18 év feletti teljes magyarországi lakosság reprezentatív mintája alapján készített kutatás szigorú módszertani szempontjait az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának Kisebbségkutató Intézete határozta meg.

A nyolcvanöt kérdés egyike arra vonatkozott, hogy ki az a személy, aki a válaszadók szerint leginkább képviseli a magyar nemzetet. A közel kétezer válaszadótól azt kértük, hogy tetszőlegesen válasszanak három személyt, azaz ún. „nyitott” kérdést fogalmaztunk meg, egy személyt sem nevesítettünk, a kérdezőbiztosoknak pedig nem volt befolyásolási lehetőségük. A megkérdezettek több száz különféle személyt neveztek meg. A válaszok egybevetése után derült ki, hogy az első tizenöt személy sorrendje a következő: Orbán Viktor, Kossuth Lajos, Széchenyi István, Petőfi Sándor, Áder János, Deák Ferenc, Tőkés László, Puskás Ferenc, Szent István, Hosszú Katinka, Kölcsey Ferenc, Göncz Árpád, Hunyadi Mátyás, Szentgyörgyi Albert és II. Rákóczi Ferenc.

Az adatok részletes elemzésére és magyarázatára az idén megjelenő kutatási jelentésünkben kerül majd sor, azt viszont már most bizton állíthatjuk – a kutatás többi, objektív eredményének fényében is –, hogy Magyarországon, az Orbán Viktor miniszterelnök által következetesen képviselt nemzetstratégiai és nemzetpolitikai döntések széleskörű társadalmi támogatottságát mértük. 

Ezért is tartjuk felettébb sajnálatosnak, hogy a nemzeti integráció, illetve a határokon átívelő nemzetegyesítés ügye a média egy részének, illetve az ellenzéki pártok számára még mindig és éppúgy pártpolitikai kampánytéma, mint volt 2004. december 5-ét megelőzően. 

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu