A székelyudvarhelyi ifjúsági gitáros szentmiséknek, ennél fogva ennek az énekeskönyvnek a története is 1993. november 5-ére nyúlik vissza, amikor a fiatalok először vállalkoztak arra, hogy ifjúsági énekeket énekeljenek Szent Imre ünnepén. Nem sokkal ezután megalakult – Botár Gábor atya vezetésével és Kovács Sándor főesperes úr jóváhagyásával – a Hálaluja zeneka, és ’95 húsvétján elkezdődtek a székelyudvarhelyi ifjúsági szentmisék. A zenekar tagjai lelkesen gyűjtötték, tanulták az újabbnál újabb, szebbnél szebb dalokat, de ahhoz, hogy ezeket továbbadományozzák a következő „hálalujás” generációnak, szükségessé vált, hogy füzet, később könyv formájában is elérhetővé váljanak az énekek. Az első ilyen gyűjtemény ’98-ban jelent meg, a következő rá két évre, az ezt követő, immár könyv formátumú, átdolgozott énekeskönyv pedig 2004-ben. Az elkövetkező években, évtizedben e könyv segítette a híveket, az ifimisére járókat, a Csíksomlyóra zarándoklókat, a lelkinapok résztvevőit és mindazokat, akik énekelni akartak az Úrnak.
Bár megvolt rá a szándék és az új dalok száma is gyarapodott, források hiányában nem volt lehetőség egy új kiadás megvalósítására. 2015 karácsonyán a sokak emlékezetében élő, néhai Botár Gábor atya a Nemzetstratégiai Kutatóintézet segítségét kérte az énekeskönyv átdolgozott kiadásához.
Az ünnepélyes átadón Szász Jenő NSKI elnök szólt a fiatalokhoz, kiemelve az ifjúsági szentmisék közösségformáló szerepét. Ahogy a könyv címe is hangsúlyozza: Jézus a fény, Őt kell követni, dicsérni az énekekkel, az Ő fényében találhatjuk meg helyünket az életben.
Tamás Barna, a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz plébánia plébánosa és a Gyulafehérvári Főegyházmegye ifjúsági főlelkésze elmondta, hogy Erdélyben otthonra leltek a gitáros ifjúsági énekek, egyházmegyei szinten számos ifjúsági zenekar működik, akik számára nagy segítség lesz az új énekeskönyv a szentmiséken, ifjúsági találkozókon és más alkalmakon. Megköszönte Szász Jenő elnök úr támogatását, Kovács Katalin Tünde szerkesztői munkáját, valamint a Hálaluja ének- és zenekar segítségét a könyv összeállításában.
A szentmise végén a zenekar tagjai - mintegy karácsonyi ajándékképpen - átvehették az énekeskönyvet. |