akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Temetőfelmérések a nemzetstratégia szolgálatában

Temetőfelmérések a nemzetstratégia szolgálatában

A komáromi vár Lőporraktárában rendezték meg azt a konferenciát, amely rendhagyó módon a jelenleg is folyamatban lévő temetőfelmérés mintaprojektjét mutatta be. Az észak-komáromi református- és evangélikus temető teljes körű felmérésének folyamata a szervezők reményei szerint a jövőben kiterjeszthető lehet a Kárpát-medencei temetőkre is.

Komáromban az északi és déli oldal civilszervezeteinek összefogásával még 2016-ban indult el az a mintaprojekt, amelynek során a mai napig 37 önkéntessel 3600 sírt kerestek fel, tájoltak be és dokumentáltak az észak-komáromi református- és evangélikus temetőben. A dél-komáromi Endresz Csoport Egyesület és az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás kezdeményezéséhez a következő civilszervezetek csatlakoztak: a Komáromi Szekeresgazda Hagyományőrző Egyesület, a Tolma Baranta Csoport és a Komáromi Szakállasok Közhasznú Egyesület, valamint magánszemélyek. A szakmai konferencián elhangzott, hogy a civilszervezetek tagjai közösen és intézményesen dokumentálják az itt található sírokat, a későbbiekben pedig egy átfogó adatbázis készítése a cél, melyre további kutatások épülhetnek.

Arlett Tamás, az Endresz Csoport Egyesület elnöke részletesen beszámolt a temető teljes körű felméréséről, melynek dokumentációja általános és egységes, az elsődleges szempont pedig az állapotrögzítés. „A huszonnegyedik órában vagyunk, mérhetetlen a pusztulás, ami a sírok állapotát illeti“ – fogalmazott Arlett, aki hozzátette, nincs fontossági sorrend, minden sírt rögzítenek. Hangsúlyozta, a felmérés a későbbiekben elemzések, összehasonlítások alapja is lehet, például az etnikai összetétel változásának vizsgálatakor. A felmérés általános, egységes, összehasonlító módszerre épül, melynek köszönhetően bárhol, bármilyen körülmények között megvalósítható. 

Az adatfelvétel gyakorlati kérdéseiről Nagy Miklós, az Endresz Csoport alelnöke számolt be. Ebből kiderült, a sírokat 18 műholddal dolgozó GPS-szel mérték be, 30 centiméteres pontossággal. Fejfától lábig két ponton mérik be a sírokat, ennek alapján a GPS pontközépre teszi a koordinátapárt, amelyeket térképen is rögzítenek. A felvett adatokat jegyzőkönyvezik, de munkanaplót is vezetnek a temetőben töltött órákról – tudtuk meg.

Az Endresz Csoport Egyesület észak-komáromi partnere, az Egy Jobb Komáromért Polgári Társulás elnöke, Knirs Imre alpolgármester a temetőfelmérés társadalmi hatásáról szólva elmondta, az értékteremtő munkának a lokálpatriotizmus erősítése mellett igazi közösségformáló jellege is van. Hangsúlyozta, a felmérésben résztvevők mindannyian önkéntesként, szabadidejüket feláldozva végzik ezt a feladatot. Knirs Imre szerint a református és evangélikus temető felmérése után remélhetőleg sor kerülhet a katolikus temető felmérésére is, bár az méreteiben kétszerese az előbbinek.

A rendezvény védnöke Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) elnöke volt, akinek köszöntőjét a konferencián Bali János, az NSKI kutatási igazgatója tolmácsolta, melynek központi gondolata szerint a temetők a közösségi összetartozás jelképei is egyben. A szakmai konferencián tartott előadásában Bali János a halál, a sír, és a temető magyar nemzeti kultúrában betöltött szerepéről beszélt. Véleménye szerint a sírjelek, a sírok gondozása és felmérése túlmutat egy helyi közösség emlékezetén. „A nemzet szempontjából tehát fontos, hogy minél több ilyen projekt megvalósuljon, hiszen ez a kérdéskör elválaszthatatlan a nemzeti gondolattól” – fogalmazott.

Forrás: felvidek.ma

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu