Mint mindig, a versenyzők feladata idén is az volt, hogy bemutassák a helyi foglalkoztatásban sikeresen tevékenykedő valamely periférikus térség vagy település kezdeményezését és annak hatásait, valamint javaslatot tegyenek a sikeresnek tartott kezdeményezés továbbfejlesztésére, illetve más térségekben történő adaptációjára.
Az idei versenyre összesen 7 dolgozat érkezett be, melyből a szakértői bizottság döntése alapján a 2017. november 24-én megrendezett szóbeli döntőn négy csapat vehetett részt. Első helyezett a Budapesti Corvinus Egyetem csapata lett, akik Ináncs és Hernádszentandrás (köz)foglalkoztatási gyakorlatát hasonlították össze a további adaptációk lehetőségét vizsgálva. A második helyet a Miskolci Egyetem csapata szerezte meg, szintén Hernádszentandrás sikereinek elemzésével. Egy eredményesen működő dunántúli szociális szövetkezetet vizsgált a harmadik helyen végzett csapat, akik a Pannon Egyetemet képviselték.
A zsűri tagjai - Sebestyénné Dr. Szép Tekla és Dr. Lipták Katalin a Miskolci Egyetem, Kocsán Lajosné és Osgyáni Gábor az ÉMORKA, Schwarcz Gyöngyi pedig az NSKI képviseletében - egyetértettek abban, hogy fontos megtalálni és motiválni a vidék problémái iránt érdeklődő, megoldásukért elkötelezetten tenni akaró, felsőoktatásban tanuló fiatalokat, akik számára a jó gyakorlatok felkutatása és bemutatása számos tanulsággal szolgálhat. Ugyanakkor hasznos lenne számukra – fejlesztené problémalátásukat és elemző képességeiket egyaránt – ha időről-időre a kevésbé sikeres megoldásokat, gyakorlatokat is meg kellene vizsgálniuk. Ezt a felvetést, mint lehetséges témát a következő évre, a verseny szervezői megfontolás tárgyává tették.
A döntőben részt vevő csapatok az ÉMORKA által felajánlott könyvutalványokban, illetve az NSKI könyvjutalmában részesültek.