akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Tiszteletbeli székelyek találkozója Oklándon

Tiszteletbeli székelyek találkozója Oklándon

Tiszteletbeli székelyek találkozóját rendezett szombaton az Oklándi Unitárius Egyházközség, mely alkalommal a Homoródmenti Hagyományőrző Hannover huszárok zászlóját is felszentelték. Az ünnepségen többek között beszédet mondott Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.

Tiszteletbeli székelyek találkozója OklándonA rendezvény ünnepi istentisztelettel kezdődött, amit Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház közügyi igazgatója tartott. Az arra érdemesnek talált húsz személynek - köztük Kövér Lászlóné Bekk Máriának, Berecz András mesemondónak és a Magyar Hírlap tiszteletbeli főszerkesztőjének, Stefka Istvánnak - Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Kelemen Levente, helyi lelkész és Bartha Dénes, a helyi templom gondnoka adták át a Tiszteletbeli székely díszokleveleket.

Szász Jenő a címet akkor álmodta meg, amikor 2004. december 5-én a gyalázatos emlékű népszavazáson kevés volt a kettős állampolgársághoz az igenek száma. Mint mondta, a szocialisták a szabaddemokratákkal közösen megakadályozták, hogy a referendumon elegendő létszámban vegyenek részt a szavazópolgárok. Szász Jenő ekkor találta ki, hogy ha Magyarország nem fogadja be a székelyeket, akkor a székelyek befogadják azokat a magyarokat, akik vállalják az együvé tartozást, elfogadják a székely szellemiséget, az összmagyar történelmi hagyományokat, és történelmi közösséget vállalnak a határon túli egyetemes magyarsággal. A jelképes címet eddig hétezren kapták meg.

 „A kitüntetéshez két módon lehet hozzájutni: egyrészt a címet az anyaországiak maguk kérelmezhetik, ahogyan a székelyek a külhoni magyar állampolgárságot, másfelől pedig ajánlhatnak személyeket Székelyföld legszimbolikusabb címének kiérdemlésére. Nagyon büszkék vagyunk a kitüntetettekre, hiszen nem csak ők váltak tiszteletbeli székellyé, hanem egyúttal nekünk, székelyeknek is van tíz új jószolgálati nagykövetünk, akik méltón fogják képviselni a közösségünk ügyét." - fejtette ki a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.

Az átadást követően Miholcsa József, a Marossárpataki Mátyás Huszárezred parancsnoka eskütételre szólította a Homoródmenti Hagyományőrző Hannover Huszárokat, majd zászlójukat is felavatták. A rendezvény közös étkezéssel zárult, ahol Berecz András mesemondó, a Nyírség táncegyüttes képviselői, valamint a Bakator zenekar szórakoztatta az ünneplőket.

Tiszteletbeli székelyek találkozója Oklándon


Forrás: székelyhon.ro / magyarhirlap.hu

Kapcsolódó dokumentumok
Szász Jenő beszéde
Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu