A huszárok fogadásával és zászlófelvonással kezdődött el az oklándi ünnep, ahol tizenhét személy várta, hogy átvehesse a Tiszteletbeli Székely díjat, és vállalja az ezzel járó felelősséget. A magyar állampolgárság kiterjesztéséről szóló 2004 december 5-i anyaországi népszavazás elbukása miatti lelki sebek meggyógyítása érdekében alapították meg a nemzeti összetartozást megerősítő Tiszteletbeli Székely díjat, amelyet mások ajánlásával kaphatnak meg az arra érdemesek – emlékeztetett az ünnepi istentiszteleten Kelemen Levente, helyi lelkész. Mint mondta, egy tizenhárom éve tartó mozgalomról van szó.
Az elmúlt száz esztendőben talán még soha nem volt akkor erőnk a teljes magyarság összefogásához, mint most, s mivel nem csillapodik ennek szüksége sem, ezért ne mulasszunk el élni ezzel az erővel – fogalmazott Kocsis Máté, magyar országgyűlési képviselő, aki maga is Tiszteletbeli Székely. Kijelentette, megtisztelő számára, olyan személyek között lenni, akik nagy hazaszeretetről tettek bizonyságot és kiérdemelték, hogy befogadják őket a székelyek. Hangsúlyozta: megpróbáltatásokkal teli sorsot szánt a magyarságnak a Teremtő, talán azért, hogy megtanuljuk, hogy csak együtt, egymásban bízva tudunk nemzetet építeni és azt megtartani.
A Tiszteletbeli Székely díjat Balogh Gyöngyi, Barna Tamás, Berlinger Gábor, Blaskó János, Bodó Imre, Bogdán András, Ferkó Dániel, Gohér Zoltán, Koncz Imre, Kurucz Miklós, Mónus József, Pásztor Márk, Pinczésné Kiss Klára, Rombauer Tamás, Sándor-Tóth Zsuzsanna, Szabó József, Vejkey Imre és Wenczel Kristóf vehették át az őket méltató laudációk elhangzása után.
Mónus József, világrekorder tradicionális távlövő íjász rámutatott, ő a gazdasági világot egy olyan világra cserélte fel, ami semmi másról nem szól, mint a magyar és a székely zászlók becsületéről, éppen ezért a versenyek során ezen lobogókért küzd. Kijelentette: úgy kell éljünk, hogy történelmet írjunk a múlt tiszteletére és a zászló becsületére. Hangsúlyozta: pénz, politika és intézmény nélkül kell összefogjon a nemzet és küzdeni kell azért, hogy szülőföldjükön ne csorbulhassanak a külhoni magyarok jogai.
Az ünnepi istentiszteleten templom felújított orgonát is felszenteltek, amelyet Molnár Tünde orgonaművész szólaltatott meg. Mindemellett A Berde Mózes Unitárius Gimnázium kórusa és a Lelkes zenekar előadása színesítette a programot.