akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Tóth Tímea felvidéki festőművész képeiből nyílt ...

Tóth Tímea felvidéki festőművész képeiből nyílt kiállítás a Kárpát-haza Galériában

Tóth Tímea felvidéki festőművész alkotásaiból nyílt kiállítás kedden a Forrás Galériában, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galéria eseménysorozatának keretében.

A kiállítás védnöke, Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke a megnyitón kiemelte: azért hozták létre a Kárpát-haza Galériát, hogy a kiemelkedő külhoni kortárs képzőművészeti értékek bemutatásával, az egyes nemzetrészek sajátos gazdagságát bemutató tárlatokkal erősítse az összetartozás érzését a nemzet fővárosában, Budapesten.

A Kárpát-haza Galéria idei 9., összességében 21. kiállítóját, a felvidékről érkezett fiatal művészt, Tóth Tímeát köszöntve kiemelte: a kiállítássorozat nemcsak a múltat és a jelent, hanem a jövőt is be szeretné mutatni. "Azt a jövőt, ami nem feltétlenül csak a 93 ezer négyzetkilométernyi területű Magyarországban, hanem a 15 milliós magyar nemzetben rejlik" - mondta, hozzátéve: a korosztályok közötti párbeszéd pedig mindig dinamikussá tesz egy kiállítássorozatot is.

A művész pályáját felidézve elmondta: Tóth Tímea Szepsiben nőtt fel, nem messze Kassától. 2005-ben lehetőséget kapott a kassai Rovás Alkotócsoport gyerektáboraiban tanításra, egy évvel később megnyílt első kiállítása Nagymegyeren. 2005 és 2011 között dolgozott többek között rajzfilmstúdióban Budapesten, Berlinben, Kecskeméten, majd Kassán.

Szász Jenő kiemelte: Tóth Tímea egyik állandó témája a természet, ahol minden tökéletes, harmóniában van. A másik az emberi esendőség, gyengeség bemutatásán keresztül egy olyan figurális világ illusztrálása, amely paradox módon éppen az ember szerethetőségét helyezi előtérbe.

Mint mondta, a kiállítótér külső részében a látható világot megjelenítő természetképek, míg belső részében a bensőségesebb, a rejtettebb világot érzékeltető alkotások kaptak helyet.

"Tóth Tímea azt festi, ahol él és amit megél" - mondta, hozzátéve: művészetében az a rendkívüli, hogy a felvidéki lét kérdéseire olyan kortárs válaszokat fogalmaz meg, amelyek a világon bárhol érthetők és értelmezhetők.

Kovács Ágnes, a kassai Rovás Akadémia igazgatója a művész tanárát, Nagy Vierkát idézve Tóth Tímeáról elmondta: rendkívül érzékeny, fogékony, kíváncsi, olykor csendes, olykor pajkos, szelíd vagy lázadó, gazdag lelkivilágú művész.

Mint mondta, Tóth Tímea képvilága játékos, formavilága dinamikusan lüktet és hullámzik, színei tiszták, gazdagok és ragyogók. Látszólag egy mesevilágnak vélnénk, ahol szépség és szörnyeteg egyaránt lakozik. Alkotásaiban a pillanatnyi állandót próbálja megragadni, ez figurális képein a gesztusokban, a testtartásban érhető tetten. Tájképein a harmóniát keresi, amely a természetben állandóan jelen van.

A kiállítás fővédnöke, Szesztay Ádám, Magyarország kassai főkonzulja arról beszélt, hogy Tóth Tímea "a világot tudatosan alkotó és tudatosan értelmező művész". Kiemelte: egy közösség erejéről elsősorban az tanúskodik, hogy mennyi alkotóerő, képesség és mennyi ezt megalapozó világértelmező szándék rejlik benne. A Rovás Akadémia közösségét megismerve látható, hogy a felvidéki magyarság jól áll ezekkel a képességekkel, tartalékokkal - jegyezte meg.

A megnyitón fellépett Kováts Marcell tekerős is.

A húsz alkotást bemutató kiállítás - amelynek kurátora Tóth Norbert, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója - október 29-éig látható.

Forrás: MTI

Tekintse meg a kiállításról készült videót:

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu