A 2014-ben Lövétéről induló homoródmenti kezdeményezést a későbbiekben Sóvidéken is átvették, idén pedig – immár második alkalommal – további kisrégiók és települések: (Havasalja/Oroszhegy, Nyikó mente/Kobátfalva, Nagy-Küküllő mente/Bögöz, Keresztúrszék/Nagygalambfalva kapcsolódtak be a programsorozatba.
A népviseleti találkozók ötlete Mihály János történésztől, az NSKI munkatársától származik; az elsőt 2014-ben, Lövétén rendezték meg Homoród mente Népviseletben címmel. A seregszemlén két tucat homoródmenti település mutatta be a saját közösségére jellemző viseletet. A másodikat már a Nemzetstratégiai Kutatóintézet vállalta fel, a harmadik után kapcsolódott be az Élő Székelyföld Munkacsoport a sóvidéki találkozók szervezésével, az idén pedig – ugyancsak az NSKI kezdeményezésére – újabb négy kistérségében immár második alkalommal került sor népviseleti rendezvényre.
Homoród mente Népviseletben X.
Szombaton Lövétén gyűltek össze a jubileumi rendezvényre a két Homoród mente településeinek (Kápolnás, Szentegyháza, Homoródalmás, Homoródkarácsonyfalva, Oklánd, Székelyzsombor, Homoródszentmárton, Homoródkeményfalva, Gyepes, Bágy, Homoródszentpál, Homoródszentpéter, Városfalva, Jánosfalva és Homoróddaróc) népviseletbe öltözött képviselői. A helyi katolikus templomban tartott ökuménikus szertartást Kincses Kálmán református lelkész, Simó Sándor unitárius esperes és Tódor Attila plébános celebrálta. A szertartás után a Népházban folytatódott a rendezvény, amelyet Mag Ottilia tanitónő konferált: köszöntő beszédet Mihály Dénes polgármester, Percze László csíkszeredai konzul, illetve Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, a rendezvény fővédnöke mondott, aki beszédében kihangsúlyozta, hogy „keresve sem találhattunk volna jobb időpontot a mostaninál, egyrészt a magyar néphagyományokba mélyen beleívódott Szent Mihály-nap, másrészt Benedek Elek születésének, így a magyar népmese napjának közelsége miatt.”
Mihály János visszatekintő előadását jubileumi filmvetítés követte, majd András Mónika tanitónő vezetésével a lövéteiek népviselet-bemutatót tartottak. A rendezvényt közebéd, valamint – a Kákvirág Egyesület partnerségének köszönhetően – a Kákvirág Néptánccsoport fergeteges műsora zárta.
Nyikó mente Népviseletben II.
Kobátfalva volt a házigazdája ugyancsak szombaton, szeptember 28-án a Nyikó mente Népviseletben II. rendezvénynek. A Farkaslaka és Siménfalva községekhez tartozó falvak lakói szép számban képviseltették magukak, több mint 200 résztvevő jelent meg az eseményen. A társszervező Kobátfalvi Unitárius Egyház részéről Csáki Levente esperes, a Siménfalvi Önkormányzat részéről pedig Mózes László alpolgármester fogadták és köszöntötték az egybegyűlteket. A helyi unitárius templomban megtartott istentiszteletet követően a Művelődési Házban került sor a népviseletbe öltözött csoportok bemutatkozására, az archív fotókiállítás megnyitására, valamit a helyi kisiskolások és a fiatalok által bemutatott kulturális műsorra. A rendezvényen részt vettek Farkaslaka, Firtosváralja, Bogárfalva, Kecset, Székelyszentlélek, Nyikómalomfalva, Siménfalva, Rugonfalva, Csehétfalva, Tordátfalva, Tarcsafalva, Kiskadács, Nagykadács, Bencéd, Kiskede és Nagykede, valamint Kobátfalva képviselői. Az eseményen tiszteletét tette Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke is.
Sóvidék Népviseletben VI.
Szintén szombaton került sor VI. Sóvidék Népviseletben találkozóra, Korondon. A Páll Lajos Művelődési Ház előtti téren 110 népviseletbe öltözött vendég gyűlt össze Siklód, Szolokma, Makfalva, Kibéd, Sóvárad, Parajd, Alsósófalva, Atyha, Fenyőkút és Korond képviseletében. Ezt követően – délelőtt 11 órára – a helyi római katolikus templomba vonultak a találkozó résztvevői, ahol Ft. Adorján Imre atyhai plébános és Demeter Erika helyi unitárius tiszteletes asszony tartott ökumenikus szertartást. Ugyanitt mondott köszöntőt Ravasz Ferenc alpolgármester is. Ezt követően a vendégek és a helyi érdeklődők megtekinthették a római katolikus plébánia kerítésére kihelyezett 62 darabból álló, Őseink viseletben című kiállítást, majd a települések küldöttei visszatértek a jeles költő és festőművész nevét viselő, új művelődési házba. Simó Márton a szervezők, illetve az Élő Székelyföld Egyesület és Munkacsoport nevében köszöntötte a jelenlévőket, majd ezt követően Puskás Attila, az NSKI munkatársa tolmácsolta az NSKI elnökének üzenetét. Az ünnepi alkalomra idén is megjelent a Sóvidék című alkalmi kiadvány. A programot – ezúttal a régi kultúrházban – közebéd zárta, a küldöttségek pedig abban a reményben utaztak haza, hogy 2025-ben majd a hagyományaihoz és viseletéhez igencsak ragaszkodó Kibéden fognak találkozni.
Havasalja Népviseletben II.
2024. szeptember 29-én, vasárnap Oroszhegy adott otthont a Havasalja Népviseletben II. népviseleti rendezvénynek, amelyre Máréfalva, Zetelaka és Székelyvarság községekből, valamint a házigazda községhez tartozó falvakból (Tibód, Ülke, Fancsal, Székelyszentkirály) érkeztek a viseletben öltözött résztvevők, mintegy 120 fő. A vendégeket a Mesterségek Házánál fogadták, ahonnan az oroszhegyi római katatolikus templomban vonultak szentmisére, amelyet Szabó Gyula címzetes esperes, nyugalmazott plébános celebrált. Ezt követően a résztvevők a helyi művelődési házba vonultak, ahol először Bálint Elemér Imre polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, Szász Jenő üzenetét pedig Sebestyén Attila, az NSKI munkatársa olvasta fel, míg az archív fotókiállítást Kovács Árpád vállasztott polgármester nyitotta meg. A népviseletes csoportokat Vass Pál Melinda kulturális menedzser konferálta fel: Máréfalva, Székelyvarság, Zetelaka és Oroszhegy falvai, Székelyszentkirály, Tibód, Ülke, és végül a házigazda Oroszhegy zárta a bemutatkozást. A rendezvény hangulatát, amely közebéddel zárult, nagyban emelte az autentikus népzenét játszó Héva Zenekar. A kulturális műsor keretében Nagy Kamilla, V. osztályos tanuló népdalokat énekelt, fellépett a helyi Szilvamag Néptánccsoport, illetve az Udvarhelyi Néptáncműhely tagjai.
Keresztúrszék Népviseletben II.
Ugyancsak vasárnap került sor a Keresztúrszék Népviseletben II. rendezvénynek, amelynek Nagygalambfalva adott otthont. Az eseményen jelen voltak Székelyszenterzsébet, Alsóboldogfalva, Újszékely, Kissolymos, Nagysolymos, Székelyandrásfalva, Székelykeresztúr, Kisgalambfalva és Nagygalambfalva népviseletbe öltözött képviselői, mintegy 200 résztvevő. A Feleki Miklós Kultúrotthonban megtartott rendezvény istentisztelettel vette kezdetét, majd Nagygalambfalva Önkormányzata részéről Gyerkó Levente polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, megnyitva az archív felvételekből készült fotókiállítást is. A népviseleti csoportok bemutatkozásai között, illetve annak zárásaként a helyi dalárda, nagygalambfalvi iskolások, valamint a székelykeresztúri Forgórózsa Néptáncegyüttes nyújtottak színvonalas kulturális műsort.
Nagy-Küküllő mente Népviseletben II.
Úgszintén vasárnap, Bögöz és Agyagfalva adott otthont a Nagy-Küküllő mente Népviseletben II. rendezvénynek, amelyen több mint 250-en vettek részt. A bögözi református templomban Dezső Tibor lelkipásztor tartott istentiszteletet, utána a résztvevők átvonultak az agyagfalvi kultúrotthonba, ahol a helyi református lelkész, Kászoni Szilárd fogadta az érkezőket. A Bögözi Önkormányzat részéről Ülkei Zoltán polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, a rendezvényt és az archív fotókiállítást a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Szász Jenő nyitotta meg. Az eseményen Agyagfalva, Béta, Décsfalva, Mátisfalva, Székelydobó, Székelymagyaros, Felsőboldogfalva, Árvátfalva, Bikafalva, Farcád, Hodgya, Patakfalva, Székelylengyelfalva, Telekfalva, Kányád, Ábránfalva, Székelyderzs és Székelymuzsna képviselői népviseleti bemutatót tartottak. A rendezvényt a helyi diákok kulturális műsora, majd közebéd és mulatság zárta.
A rendezvényekről alább szerezhetnek további információkat:
Székelyhon.ro: Amikor kinyílik Udvarhelyszék kincsesládája
Hargita népe: Hagyományok átörökítését szolgáló esemény
Élő Székelyföld: A népviseletbe öltözött sóvidékiek Korondon gyűltek össze
|