akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Ünnepi rajz- és esszépályázat – díjátadó ...

Ünnepi rajz- és esszépályázat – díjátadó ünnepség

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet a magyar zászló és címer emléknapján, március 16-án tartotta az Emberi Erőforrások Minisztériumának Köznevelésért Felelős Államtitkárságával közösen meghirdetett rajz- és esszépályázatának díjátadó ünnepségét, amelyre a Kárpát-medence egész területéről érkeztek a szakmai zsűri által díjazott gyerekek.  

A Magyar Országgyűlés a magyar zászló és címer emléknapjául, így összetartozásunk egyik legfontosabb ünnepéül március 16-át jelölte ki. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet - amely küldetéséből eredően az emléknaphoz kapcsolódó ünnepségek és események szervezésében kiemelt feladatot vállal - a Kárpát-medencében, illetve a világban szétszórtan élő, valamennyi magát magyarnak valló óvodás, diák és egyetemista számára hirdette meg a pályázatot. 

A pályamunkák műfajonként és korosztályként kerültek elbírálásra. A pályázat kiírói, a korosztályok első három legjobbnak ítélt pályamunkájának alkotóit és felkészítő tanáraikat nagy értékű tárgy- és könyvjutalomban, illetve különdíjas oklevélben részesítették. A pályázat fővédnöke Czunyiné dr. Bertalan Judit digitális tartalomfejlesztésért felelős kormánybiztos, védnökei Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Németh Szilárd országgyűlési képviselő, valamint Wittner Mária ’56-os szabadságharcos voltak. A tárgy- és könyvjutalmak összeállításához a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt., az Alföldi Nyomda Zrt. és a Méry Ratio kiadó járultak hozzá.

 

Ünnepi rajz- és esszépályázat – díjátadó ünnepség Ünnepi rajz- és esszépályázat – díjátadó ünnepség Ünnepi rajz- és esszépályázat – díjátadó ünnepség

 

A rajzpályázat szakmai zsűrijének elnöke Jankovics Marcell, Kossuth-díjas grafikusművész, filmrendező, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, tagjai pedig Somogyi Győző, Kossuth-díjas, Munkácsy Mihály-díjas festőművész, grafikusművész; Rényi Krisztina, Ferenczy Noémi-díjas grafikusművész; Molnár János, a Magyar Kultúra Alapítvány és a Jászok Egyesületének Nívódíjával kitüntetett festőművész, grafikusművész; illetve Tóth Norbert, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója voltak. Az esszépályázatot Takaró Mihály a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett író, irodalomtörténész, tanár, valamint Sebők Melinda irodalomtörténész, a KRE BTK Modern Magyar Irodalomtudományi Tanszékének adjunktusa bírálták el. 

A Bibliát idézve, Takaró Mihály elmondta, hogy mindig van egy maradék szent mag, amely biztosítja a továbbélésünket. Nagy költőink vészjósló gondolatai ellenére az irodalomtörténész szerint a magyarság soha nem fog kihalni, mert bármilyen idők jönnek, nemzetünk legnagyszerűbb fiataljai emlékezni fognak. Bennük ugyanis megvan az a két dolog, ami döntően magyarrá tesz valakit: a magyarsággal való tudatos sors- és kultúravállalás. Aki mindezt magáénak érzi, annak a magyarság nem gúnya többé, hanem levehetetlen bőr – tette hozzá.

A gyermekrajzok minden kultúrában fontos részei a képzőművészetnek. A gyermekek olyat és úgy tudnak megjeleníteni, amire a felnőtt művészek már nem képesek – kezdte értékelő beszédét Molnár János, aki a rajzpályázat alkotásait elbíráló zsűri szempontjairól elmondta, hogy olyan örök művészeti szempontok alapján válogattak, mint a színharmónia, színelmélet, a dinamika, a rajzosság és kifejezőerő. Az egyetlen tudományos nézőpont, amit alkalmaztak, az a gyermeki gondolkodás korszakonkénti elkülönítése volt: ennek alapján a kisebbeknél a kifejeződés, a spontaneitás, a nagyobbaknál a tudatosság, a képzettség és az elgondolás racionalitása volt a fő szempontjuk.

Szász Jenő ünnepi beszédében kifejtette, hogy a magyar emberek számára a jelképek különös jelentőséggel bírnak, melynek legfőbb oka, hogy bár Magyarország és a magyarság határai nem esnek egybe, a közös nyelvi, kulturális és történelmi hagyományainál fogva mégis egységes a nemzet. A Himnusz mellett ezért nemzeti összetartozásunk legfontosabb jelképei: a nemzeti zászló és a címer, melyek szilárd kapocsnak számítanak az anyaország és az elszakított magyar nemzetrészek között – fejtette ki az NSKI elnöke.

Az ünnepi rajz és esszépályázat nyerteseinek névsora itt olvasható.

Tekintse meg az eseményről készült videót!

Hírek
2024. szeptember 2.
20 éve az Európai Unióban

Megjelent a Kárpát-haza Szemle 2024. évi különszáma 20 éve az Európai Unióban címmel


A Kárpát-haza Szemle minősített kutatók által lektorált folyóirat; ötödik éve jelenik meg évente két lapszámmal, és az MTA IX. osztályának Regionális Tudományok Bizottsága jegyzi tudományos folyóiratként.


2024. augusztus 19.
Felavatták a felvidéki Esterházy János mártírpolitikus első erdélyi emléktábláját Kolozsváron

Gr. Esterházy János keresztény mártír politikus az egyetemes magyar politika és közélet kivételes személyisége, aki – a felvidéki magyarság parlamenti képviselőjeként – a legnehezebb időkben állt ki a kisebbségi érdekek mellett Csehszlovákiában és a szlovák államban. Bátor, jogvédő kiállása és a zsidótörvények elutasítása miatt egyenlőtlen küzdelmet folytatott mindkét XX. századi totalitárius rendszerrel szemben. Az üldöztetés idején is megőrizte hitét, emberségét, népéhez és szülőföldjéhez való hűségét. Bár többnemzetiségű származása és széleskörű nyugati kapcsolatai révén lett volna lehetősége elmenekülni, a nehézségek ellenére is közössége mellett maradt.


2024. július 26.
VI. INTERDISZCIPLINÁRIS KONFERENCIA A KÁRPÁT-MEDENCEI MAGYARSÁG HELYZETÉRŐL

MÁSODIK FELHÍVÁS


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu