akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Ünnepi rajzpályázat a magyar címer és ...

Ünnepi rajzpályázat a magyar címer és zászló megünneplésére

ÜNNEPI RAJZPÁLYÁZAT

– a magyar címer és zászló megünneplésére –

2015. MÁRCIUS 16.

 

A MAGYAR ZÁSZLÓ ÉS CÍMER ÜNNEPE

A zászlók és a címerek egy közösség és annak összetartozásának fontos jelképei. Számunkra, magyar emberek számára a nemzeti jelképek különös jelentőséggel bírnak. Ennek legfőbb oka az, hogy bár Magyarország határai nem esnek egybe a magyar nemzet határaival, a nemzet ennek ellenére közös nyelvi, kulturális és történelmi hagyományainál fogva mégis egységes. Nemzeti imádságunk mellett ezért nemzeti összetartozásunk legfontosabb jelképe a magyar zászló és a nemzeti címer.

Tekintettel arra, hogy a jelenleg is használatos vízszintes sávokban elrendezett, piros-fehér-zöld színű lobogó és nemzeti címer – a nemzeti színről és ország címeréről szóló 1848. évi XXI. törvénycikk által – az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején került használatba és elfogadásra, a magyar Országgyűlés – 45/2014. (XII. 17.) számú határozata – a magyar zászló és címer megünneplésének emléknapjául március 16-át jelölte ki.

Az emléknap tavalyi elfogadása és országgyűlési határozata nyomán újabb ünnepi alkalommal bővült a nemzetegyesítésnek és az Alaptörvényben rögzített nemzeti felelősségviselésnek a jogi alapokon nyugvó eszköztára. Nemzeti jelképeink e napja újabb kapocs lehet az anyaország és az elszakított magyar nemzetrészek között, amely alkalmat és lehetőséget teremt a magyar zászló és címer nemzeti összetartozást jelképező méltó és közös megünneplésére.

RAJZPÁLYÁZAT MAGYAR DIÁKOK ÉS EGYETEMISTÁK SZÁMÁRA

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet – amely ethoszából következőleg az emléknaphoz kapcsolódó ünnepségek és események szervezésében kiemelt feladatot vállal – az Emberi Erőforrások Minisztériumának Köznevelésért Felelős Államtitkárságával közösen, a Kárpát-hazában, illetve a világban bárhol élő valamennyi magát magyarnak valló diák és egyetemista számára rajzpályázatot hirdet.

A pályázat hat kategóriában kerül kiírásra:[1]

1. kategória: általános iskola I-II. osztály
2. kategória: általános iskola III-IV. osztály
3. kategória: általános iskola V-VI. osztály
4. kategória: általános iskola VII-VIII. osztály
5. kategória: középiskola
6. kategória: egyetem[2]

Az ünnepi rajzpályázat témaköre, tárgya és a kivitelezés eszköztára: A pályázó a magyar zászlót és/vagy címert, a történelmi zászlókat, illetve a székely zászlót a rajz, a grafika, a kollázs illetve a festészet bármelyik (monochrom vagy színes) technikájával megjelenítheti, azt valamely egyéni hangulat, téma, emlékkép vagy történelmi esemény kontextusában ábrázolva. A benyújtott pályamunka az 1-2. kategóriában A4-es formátum, a 3-4. kategóriában A3-as formátum, az 5-6. kategóriában pedig szabadon választott, melynek anyaga papír, karton, farost vagy vászon lehet.

A pályamunkák beküldésének feltételei: Egy pályázó csak egy pályamunkával pályázhat. A pályamű címét, a pályázó nevét, kategóriáját, és elérhetőségét, (amennyiben van) felkészítő tanárának nevét, valamint tanintézményének megnevezését[3] és mellékelt nyilatkozatát tartalmazó pályázatot, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet 1368 Budapest, Pf.: 178. postafiók címére várjuk.[4] A pályamunkák beérkezési határideje 2015. március 5. A határidőt követően beérkezett pályamunkákat a zsűri érvénytelennek tekinti.

A díjazottak elismerése: A pályamunkák kategóriánkét kerülnek elbírálásra. A pályázat kiírói a kategóriák első három legjobbnak ítélt pályamunka alkotóját tárgy- illetve könyvjutalomban részesítik. A szervező és befogadó intézmények, hivatalok valamennyi korcsoportban különdíjban is részesítenek egy-egy kiemelkedő tehetségű pályázót. A díjazott pályázók felkészítő tanárai az általuk felkészített pályázó által elért helyezésének megfelelő díjazásban részesülnek.

Az 1-4. kategória helyezetteinek díjazása:

1. díj: 50 000 Ft értékű tárgy- és könyvjutalom
2. díj: 25 000 Ft értékű tárgy- és könyvjutalom
3. díj: 15 000 Ft értékű tárgy- és könyvjutalom

Az 5. kategória helyezetteinek díjazása:

1. díj: 100 000 Ft értékű tárgy- és könyvjutalom
2. díj: 50 000 Ft értékű tárgy- és könyvjutalom
3. díj: 25 000 Ft értékű tárgy- és könyvjutalom

Az 6. kategória helyezetteinek díjazása:

1. díj: 150 000 Ft értékű tárgy- és könyvjutalom
2. díj: 100 000 Ft értékű tárgy- és könyvjutalom
3. díj: 50 000 Ft értékű tárgy- és könyvjutalom

 

A pályázat fővédnökei:

Czunyiné dr. Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke

A pályázat védnökei:            

Wittner Mária ’56-os hős
Németh Szilárd országgyűlési képviselő

A pályázat szakmai zsűrije:   

Jankovics Marcell filmrendező, művelődéstörténész, illusztrátor, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke /a zsűri elnöke/

Erfán Ferenc festőművész, múzeumigazgató, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja
Keresztes Dóra festő- és grafikusművész
Kobzos Kiss Tamás előadóművész, zenetanár, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Népművészeti Tagozat vezetője
Tóth Norbert kurátor, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója

A pályázat eredményét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet a www.nski.hu honlapján teszi közzé. A díjak és elismerések ünnepi keretek között történő átadására 2015. március 16-án kerül sor. A díjazottak az esemény részleteiről külön tájékoztatást kapnak. A Budapesten kívülről érkező helyezettek díjátadóra történő utazását és esetlegesen felmerülő szállását a szervezők biztosítják. A pályázat kiírói a pályamunkákat az alkotó kérésére visszaküldik. A vissza nem kért pályamunkákat a kiírók közintézmények számára ajánlják fel. A pályázattal kapcsolatosan további információkat a titkarsag@nski.gov.hu e-mail címen kérhetnek.

 

[1] Az eltérő felosztású iskolarendszer esetén a kornak megfelelő csoportba sorolhatja magát a jelentkező.

[2] Az aktív egyetemi jogviszony igazolása szükséges.

[3] A kért adatokat kérjük a pályamű hátuljára olvashatóan ráírni.

[4] Amennyiben a postai úton történő benyújtás, a pályamű mérete miatt nehézkes vagy nem lehetséges, úgy – a +36 70/436-37-05-ös telefonszámon történő időpont egyeztetést követően – a Nemzetstratégiai Kutatóintézet 1054 Budapest, Nagysándor József u. 8. szám alatti székhelyén személyes átvételre is lehetőség van.

Kapcsolódó dokumentumok
Magyar zászló és címer pályázat lemondó nyilatkozat
Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu