akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Zarándokhálózat-fejlesztés lengyel és szlovák partnerekkel

Zarándokhálózat-fejlesztés lengyel és szlovák partnerekkel

Május 27. és 29. között, a Kárpát-medencei zarándokhálózat-fejlesztés programjának újabb állomásaként, lengyelországi (Zakopane, Krakkó, Częstochowa és Kisárva-Orawka), felvidéki (Óhegy-Staré Hory) és ipolysági (Šahy) turisztikai szakemberekkel tárgyaltak az NSKI munkatársai.

Krakkóban a lengyelországi turistaegyesületek ernyőszervezetének (Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK) helyi képviselői azonnal értették a határokon átívelő zarándoklat szakrális és turisztikai jelentőségét, így gyors megállapodás született közös projektekről és pályázati lehetőségekről.

A Magyar Pálos Rend által a XIV. században alapított Jasna Góra-i (Fényes Hegy, Częstochowa) kolostor évente több százezer zarándokot vonz. A Fekete Madonna képéről híres monostor az egyik legfontosabb közép-európai máriás kegyhely. O. Robert Jasiulewicz OSPPE atya szívélyesen és nyitottan fogadta a magyar kezdeményezést.

 Zarándokhálózat-fejlesztés lengyel és szlovák partnerekkel
A Jasna Gora-i kegyhely, Bodor Gergő felvétele

A Magyar Királyság Árva vármegyéjének északi részén, a 16. század végén kezdett el Thurzó Ferenc főispán letelepíteni lengyeleket. A mai Orawka (Oravka/Kisárva) XVII. század közepén szentelt egyhajós, késő gótikus fatemploma napjainkig őrzi e fontos magyar gyökereket. A magyar uralkodók és Árpád-házi szentek egész sorát bemutató templom az északra tartó Mária Út nyomvonalának egyik új állomáshelye lehet.

 Zarándokhálózat-fejlesztés lengyel és szlovák partnerekkel
A kisárvai Magyar Szentek Temploma, Bodor Gergő felvétele

A felvidéki Óhegy (Staré Hory) XVI. századi kegyhelye szintén több ezer zarándokot vonz évente, és a helyi egyházi vezető a világi oldalról érkező kezdeményezésekben látja a jövő fejlődési lehetőségeit. Ipolyságon (Šahy, Felvidék, Szlovákia) az Ipoly-völgye Környezetvédelmi és Kulturális Egyesület vezetője, Wollent József bemutatta azt a központot, mely az épülő közép-európai zarándokhálózatot kísérő-kiegészítő tudás- és szolgáltatástárnak lehet jó példája. A Via Mariae Polgári Társulással ugyancsak szakmai együttműködést készítettek elő a magyar kollégák.

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu