A nyertesek és kísérőik közül a legtöbben már csütörtök este megérkeztek a fővárosba. A nemzeti ünnep alkalmával közösen részt vettek a március 15-i műsoron a Múzeumkertben, majd a Vál-völgyi kisvasúttal utazva, az Alcsúti Arborétum meglátogatása következett. A március 16-ai ünnepélyes díjátadó, valamint a nyertes alkotásokból készült kiállítás megtekintése után az Országházba is ellátogattak.
A magyar címer és zászló emléknapján tartott díjátadó ünnepség a Himnusz közös eléneklésével kezdődött, majd dr. Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, mint a II. Rákóczi-emlékév ötletgazdája mondta el ünnepi gondolatait. A nyertes pályázók díjazását évek óta kiemelten támogató NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. nevében Dr. Bánfi László stratégiai, jogi és humánpolitikai ágazati igazgató köszöntötte a résztvevőket.
A köszöntők után a kiválasztott alkotásokat a rajzpályázat zsűrijének elnöke, Jankovics Marcell Kossuth-díjas, Leonardo da Vinci-díjas, a Magyar Érdemrend Középkereszt a Csillaggal kitüntetett grafikusművészt és filmrendező, Magyarország érdemes művésze, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke értékelte, az esszépályázatra beérkezett munkákról pedig Sebők Melinda irodalomtörténész, tanár, az esszépályázat zsűrijének tagja mondta el gondolatait.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke zárszavát követően a díszoklevelek és a díjak kiosztása következett. A rendezvényen a pályázat védnökei közül jelen volt még Wittner Mária 56’-os szabadsághős, valamint a rajzpályázat zsűrije közül Rényi Krisztina Ferenczy Noémi-díjas, IBBY-díjas, a párizsi „Oktogon” grafikai nagydíjjal kitüntetett grafikusművész, Molnár János, a Magyar Kultúra Alapítvány és a Jászok Egyesületének Nívódíjával kitüntetett festő- és grafikusművész, valamint Tóth Norbert, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója.
A Honvédelmi Minisztérium államtitkárának, Németh Szilárdnak ünnepi gondolatait Takács Bence Ervin előadóművész, az esemény moderátora tolmácsolta. A rendezvény színvonalát Benedekffy Katalin, valamint a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium növendékeinek előadása tette színesebbé.
A díjnyertes pályamunkákból létrejött kiállítás március 19-éig megtekinthető a Várkert Bazárban.