Zászlók, ha lengenek… - díjátadó ünnepség Kárpátalján
Magyarország Beregszászi Konzulátusa adott otthont a Nemzetstratégiai Kutatóintézet és az Emberi Erőforrások Minisztériumának Oktatásért Felelős Államtitkársága által a magyar zászló és címer emléknapjának megünneplésére kiírt rajz- és esszépályázat kárpátaljai díjátadójának. A 2018. március 26-án hagyományos jelleggel megrendezett eseményen huszonhét kárpátaljai díjazott vehette át a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, a Rákóczi Szövetség és Magyarország Ungvári Főkonzulátusának ajándékait.
Beke Mihály, Magyarország Beregszászi Konzulátusának első beosztott konzulja bevezetőjében elmondta, hogy a Nemzetstratégiai Kutatóintézet a március 16-án, a magyar zászló és címer emléknapján megrendezett budapesti díjátadót követően – Magyarország Beregszászi Konzulátusával és a Rákóczi Szövetséggel együttműködve – az elmúlt négy évhez hasonlóan ismét külön díjátadót szervezett a legtehetségesebb kárpátaljai művészpalántáknak. A hagyományokhoz híven pedig – az elmúlt évi ungvári rendezvényt követően – idén újból a beregszászi konzulátus épületében nyújthatják át a díjazottaknak járó elismerő okleveleket és ajándékcsomagokat, valamint állíthatják ki a Jankovics Marcell vezetette zsűri által legjobbnak ítélt alkotásokat.
Szilágyi Mátyás, Magyarország Beregszászi Konzulátusának főkonzulja örömét fejezte ki abban, hogy újból Beregszász adhat otthont az eseménynek és arra bíztatta a megjelent fiatalokat, hogy ennek a csodálatos képességnek a fejlesztésével ne hagyjanak fel, hanem továbbra is rajzoljanak, műveljék tehetségüket. A Beregszászi Konzulátus vezetője kiemelte ugyanis, hogy a képzőművészet az emberek kiteljesülését, az élet még szebb, még emberibb megértését, és nem utolsósorban a közösség szolgálatát is lehetővé teszi.
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség főtitkára köszöntőjében elmondta, hogy ennek a napnak nem véletlenül a gyerekek a főszereplői, hiszen az ő műveiket láthatjuk itt kiállítva. Kiemelte továbbá, hogy a rajz- és esszépályázat elindulása óta a Rákóczi Szövetség eddig minden évben együttműködött a Nemzetstratégai Kutatóintézettel, és ezért idén is örömmel csatlakoztak ehhez a kezdeményezéshez oly módon, hogy minden kárpátaljai díjazottat ösztöndíjjal jutalmaznak.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke elmondta, hogy a magyarság lélekszámához viszonyítva arányaiban idén is Kárpátaljáról érkezett az egyik legtöbb pályázat, amelynek összefüggésben kell állnia a Kárpát-Haza Galéria kárpátaljai kiállító művészeinek nagy számával is, hiszen ezek a magyar kortárs művészek példaképként szolgálnak a fiatalok számára. Az NSKI elnöke kiemelte, a pályázati aktivitás azt mutatja, hogy a magyar nemzethez való ragaszkodás, hűség az elszakított területek közül Kárpátalján él a legerősebben, és ezért rendez a Nemzetstratégiai Kutatóintézet évről-évre külön eredményhirdetést Kárpátalján. Szász Jenő örömét fejezte ki abban is, hogy a Nemzetstratégiai Kutatóintézet ezzel a kiállítással és díjátadóval köszöntheti Szilágyi Mátyás főkonzul urat új megbízatása kapcsán.
A köszöntőket követően Szász Jenő, Szilágyi Mátyás, Csáky Csongor és Kuti László, Magyarország Ungvári Konzulátusának első beosztott konzulja adták a díjazottaknak és felkészítő tanáraiknak a megérdemelt nyereményeket.