A Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Szász Jenő nevében, Csapó György osztályvezető köszöntötte a résztvevőket, aki szerint a magyarság nem más, mint tudatos sors- és kultúravállalás. A versenyzőkről elmondta, hogy mindannyian anyanyelvünk, művészetünk, tradícióink őrzői, majd arra kérte őket, vigyázzanak magyarságunk tüzére az egész Kárpát-haza területén, majd adják tovább azt gyermekeiknek, unokáiknak, mert „lesz magyar jövő, ez nem kétséges, de, hogy milyen lesz, az rajtatok, rajtunk múlik!”
„Aki a verssel találkozik, annak a lelke már biztosan nem veszett el” – mondta el a rendezvényen Kolti Helga, a Versünnep Alapítvány kuratóriumának elnöke, aki arról is beszélt, hogy az elmúlt évek során folyamatosan nőtt az érdeklődők és azok száma, akik a Fesztiválhoz csatlakoztak.
Az idei évben a Fesztivál keretei között megemlékeztek Tóth Árpád születésének százharmincadik, Pilinszky János születésének kilencvenötödik és halálának harmincötödik, valamint Babits Mihály halálának hetvenötödik évfordulójáról. A versenyzőknek a minden évben kötelező kortárs alkotás mellett az ő műveikből is választaniuk kellett, továbbá egy 1956-os témájú költeménnyel is készültek, hiszen az ’56-os forradalom hatvanadik évfordulójára is emlékezünk idén.
A fesztivál fődíját, Párkányi Raab Péter szobrászművész alkotását, valamint a 300 ezer forintos pénzjutalmat a Huszti Péter Kossuth-díjas színművész és rendező vezette zsűri Lőrinc Tímea zentai színésznőnek ítélte oda. A Versünnep Fesztivál különdíját 50 ezer forintos pénzjutalommal a sepsiszentgyörgyi Albert-Nagy Ákos egyetemi hallgató kapta. A Nemzeti Színház díját az egyetemista kategóriában Hunyadi Máté, a professzionális előadók közül pedig Ferenczi Attila nyerte el.
A megzenésített vers kategória győztesét, az erdélyi Mácsafej Zenekart a Budapesti Operettszínház díjával jutalmazták. A Magyar Művészeti Akadémia díját Básti Andrea kapta, a békéscsabai Jókai Színház díját pedig Simon Panna és Czigány Judit. Lázár Balázs a Magyar Írószövetség díját vehette át.
A Bánffy György Kulturális Szalon díját Orosz Csenge és Varga Kinga kapta. Lőrinc Tímea és Ferenczi Attila pedig az estén az RS9 Színház díját is elnyerte. A Széphalom Könyvműhely nagy értékű könyvcsomaggal jutalmazta Bácskai Jánost, Bálint Ádámot, Czigány Juditot, Fülöp Tamást, Gaál Attila Csabát, Kisfaludy Zsófiát, L'Aurát, Ruttkay Laurát, Simon Pannát és Varga Kingát. A közönségdíjat, Rádóczy-Gyarmathy Gábor Garabonciás című egyedi színezett rézkarcát, a Forrás Művészeti Intézet felajánlását Bácskai János nyerte el.
Az est folyamát fellépett Szakcsi Lakatos Béla és Müller Péter Sziámi az általuk alakított Pianissimo! Duo formátumban. |