akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Gulág tanulmányút Kárpátalján

Gulág tanulmányút Kárpátalján

A Gulág-Gupvi Emlékév keretei között szervezett ötnapos kárpátaljai emléktúrát munkatársai számára a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, amely során felkeresték a munkatáborba hurcoltak tiszteletére létrehozott emlékhelyeket, a magyar vonatkozású épített örökségeket, valamint Gulág Emlékkonferencián vettek részt a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. 

"A nemzeti együvé tartozás, a közös jövő tervezése akkor hiteles, ha kéz a kézben haladunk a külhoni magyarsággal, ezért vagyunk ma itt kárpátaljai honfitársainkkal a Kárpát-medence különböző sarkaiból, hogy történelmünk tragikus szakaszai után biztató jövőt építhessünk. A közös gondolkodás, tervezés után közösen kell majd cselekednünk" – foglalta össze Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke a tanulmányút célját a Gulág Emlékkonferenciát köszöntő beszédében.

Kifejtette továbbá, hogy a kárpátaljai magyarok helyzete nem csak 1944-ben és közvetlenül utána volt nehéz, hanem ma is az, mert míg 72 évvel ezelőtt elhurcolták a férfiakat, ma olyanok a körülmények, hogy kénytelenek szülőföldjükről elmenni. Az NSKI elnöke szerint ezért is fontos annak megtapasztalása, miként élnek jelenleg a kárpátaljai magyarok.

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tartott tanácskozást Dr. Orosz Ildikó rektorasszony képviseletébenRácz Béla rektorhelyettes nyitotta meg. Molnár D. Erzsébet történész, Gulág-kutató, a felsőoktatási intézmény adjunktusa, Szamborovszkyné Nagy Ibolya történész, a főiskola könyvtárának igazgatója és Fodor Gusztáv református lelkész, egyháztörténész ismertette a második világháború után málenkij robotra hurcolt kárpátaljai magyarság tragikus történetét. A konferencián jelen volt továbbá Ft. Zán Fábián Sándor a Kárpátaljai Magyar Református Egyház püspöke; Szalipszki Endre, Magyarország Beregszászi Konzulátusának főkonzulja és Molnár János a Beregszászi Római Katolikus Egyházközség püspöki helynöke, beregszászi plébános.

A tanulmányút résztvevői ott tartózkodásuk során találkozhattak Ft. Zán Fábián Sándorral, a Kárpátaljai Magyar Református Egyház püspökével, Matl Péter szobrászművésszel, a Vereckei Emlékmű alkotójával, Nm. és Ft. Majnek Antallal, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye püspökével, Szalipszki Endrével, a Beregszászi Magyar Konzulátus főkonzuljával és Erfán Ferenc festőművésszel, a Boksay József Kárpátaljai Megyei Szépművészeti Múzeum igazgatójával.

A meghurcolt magyarokra való emlékezés jegyében a résztvevők koszorút helyeztek el a beregszászi és a munkácsi emlékhelyeken, illetve a Szolyvai Emlékparkban, valamint felkeresték és szintén megkoszorúzták a honfoglaló magyarok bejövetelének helyszínén épített Vereckei Emlékművet. Továbbá megtekintették a Munkácsi és Ungvári Várat; a munkácsi római katolikus templomot, az Árpád-vonal központi építményét, a felsőgerebeni alagútrendszert; a Beregvidéki Múzeumot, és azt a pontot, ahol Feszty Árpád megrajzolta a Körkép panorámájának vázlatait.

Az ismeretterjesztő jellegen túl, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet a Gulág Emléktúrával a nemzeti összetartozás gyakorlatban való megélésének fontosságára is fel kívánta hívni a figyelmet, hiszen – ahogy küldetésében is megfogalmazza – éppúgy feladatának tekinti a múlt feltárását és megismerését/megismertetését, mint a jövő tervezését is. 

 

Gulág tanulmányút Kárpátalján

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu