akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Gulág tanulmányút Kárpátalján

Gulág tanulmányút Kárpátalján

A Gulág-Gupvi Emlékév keretei között szervezett ötnapos kárpátaljai emléktúrát munkatársai számára a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, amely során felkeresték a munkatáborba hurcoltak tiszteletére létrehozott emlékhelyeket, a magyar vonatkozású épített örökségeket, valamint Gulág Emlékkonferencián vettek részt a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. 

"A nemzeti együvé tartozás, a közös jövő tervezése akkor hiteles, ha kéz a kézben haladunk a külhoni magyarsággal, ezért vagyunk ma itt kárpátaljai honfitársainkkal a Kárpát-medence különböző sarkaiból, hogy történelmünk tragikus szakaszai után biztató jövőt építhessünk. A közös gondolkodás, tervezés után közösen kell majd cselekednünk" – foglalta össze Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke a tanulmányút célját a Gulág Emlékkonferenciát köszöntő beszédében.

Kifejtette továbbá, hogy a kárpátaljai magyarok helyzete nem csak 1944-ben és közvetlenül utána volt nehéz, hanem ma is az, mert míg 72 évvel ezelőtt elhurcolták a férfiakat, ma olyanok a körülmények, hogy kénytelenek szülőföldjükről elmenni. Az NSKI elnöke szerint ezért is fontos annak megtapasztalása, miként élnek jelenleg a kárpátaljai magyarok.

A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tartott tanácskozást Dr. Orosz Ildikó rektorasszony képviseletébenRácz Béla rektorhelyettes nyitotta meg. Molnár D. Erzsébet történész, Gulág-kutató, a felsőoktatási intézmény adjunktusa, Szamborovszkyné Nagy Ibolya történész, a főiskola könyvtárának igazgatója és Fodor Gusztáv református lelkész, egyháztörténész ismertette a második világháború után málenkij robotra hurcolt kárpátaljai magyarság tragikus történetét. A konferencián jelen volt továbbá Ft. Zán Fábián Sándor a Kárpátaljai Magyar Református Egyház püspöke; Szalipszki Endre, Magyarország Beregszászi Konzulátusának főkonzulja és Molnár János a Beregszászi Római Katolikus Egyházközség püspöki helynöke, beregszászi plébános.

A tanulmányút résztvevői ott tartózkodásuk során találkozhattak Ft. Zán Fábián Sándorral, a Kárpátaljai Magyar Református Egyház püspökével, Matl Péter szobrászművésszel, a Vereckei Emlékmű alkotójával, Nm. és Ft. Majnek Antallal, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye püspökével, Szalipszki Endrével, a Beregszászi Magyar Konzulátus főkonzuljával és Erfán Ferenc festőművésszel, a Boksay József Kárpátaljai Megyei Szépművészeti Múzeum igazgatójával.

A meghurcolt magyarokra való emlékezés jegyében a résztvevők koszorút helyeztek el a beregszászi és a munkácsi emlékhelyeken, illetve a Szolyvai Emlékparkban, valamint felkeresték és szintén megkoszorúzták a honfoglaló magyarok bejövetelének helyszínén épített Vereckei Emlékművet. Továbbá megtekintették a Munkácsi és Ungvári Várat; a munkácsi római katolikus templomot, az Árpád-vonal központi építményét, a felsőgerebeni alagútrendszert; a Beregvidéki Múzeumot, és azt a pontot, ahol Feszty Árpád megrajzolta a Körkép panorámájának vázlatait.

Az ismeretterjesztő jellegen túl, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet a Gulág Emléktúrával a nemzeti összetartozás gyakorlatban való megélésének fontosságára is fel kívánta hívni a figyelmet, hiszen – ahogy küldetésében is megfogalmazza – éppúgy feladatának tekinti a múlt feltárását és megismerését/megismertetését, mint a jövő tervezését is. 

 

Gulág tanulmányút Kárpátalján

Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu