Vissza

Nemzetstratégiai Kutatóintézet

Nyitóoldal > Hírarchívum > Zászló, címer és hősök: díjátadó ünnepség ...

Zászló, címer és hősök: díjátadó ünnepség Székesfehérváron

 A Nemzetstratégiai Kutatóintézet és az Emberi Erőforrások Minisztériumának Oktatásért Felelős Államtitkársága által kiírt pályázatra több ezer képzőművészeti alkotás és több tucat esszé érkezett, amelyekből közel hatvan pályamunka került díjazásra Székesfehérváron, 2017. március 20-án. A Kárpát-medence összes szegletéből érkezett helyezett és a különdíjas gyerekek értékes könyv- és tárgyjutalomban részesültek. 

Az anyaországi - budapesti, miskolci, bonyhádi, székesfehérvári, szolnoki, ócsai és nagykállói - gyerekek mellett szép számban érkeztek díjazottak külhonból is, többek között a székelyföldi Csíkszeredából, Székelyudvarhelyről és Nyárádremetéről, az erdélyi Szilágysámsonról és Kolozsvárról, a délvidéki Szabadkáról, Eszékről, Hajdújárásról, Magyarkanizsáról, Horgosról, a kárpátaljai Nagydobronyból és Ungvárról, valamint a felvidéki Nagycétényből, Szencről és Ógyalláról.

A magyar címer és zászló megünneplésére kiírt ünnepi rajz- és esszépályázatot idén harmadik alkalommal hirdette meg a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. 2017-ben - kapcsolódva a székesfehérvári Szent István Király Múzeum január 22-én megnyílt A DÖNTÉS című kiállításához – az NSKI új témakörrel bővítette ki a kiírást: "az én hősöm” tematika Somogyi Győző Kossuth-díjas magyar grafikus- és festőművész, a Nemzet Művésze a kiállításon felvonultatott „Magyar Hősök Arcképcsarnoka” című, száz festményt tartalmazó ikonosztázára kívánt reflektálni.

Az ünnepélyes díjátadón Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere méltónak nevezte, hogy a díjkiosztó kapcsán a nemzeti jelképek és a magyar hősök jelentőségéről a nemzet történelmi fővárosában lehet beszélni. Kiemelte: a magyarság élete elképzelhetetlen a szimbólumok nélkül, továbbá a város és a nemzet sem létezhetett volna hősök nélkül, akik életüket adták a szabadságért és a kultúra megőrzéséért.

Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke nemzetünk szentistváni örökségére, azaz magyar és keresztény gyökereire hívta fel a figyelmet köszöntőjében. Ez a kettősség éppen olyan erős, akár a test és a lélek kapcsolata – emlékeztetett Jakab Antal püspök szavaira az elnök.

Molnár János festő- és grafikusművész, a rajzpályázat zsűritagja értékelésében kiemelte, örömteli feladat volt a rendkívül színvonalas alkotások kiválogatása. A zsűri legfőbb szempontja a tízévesnél fiatalabb pályázók esetében a benyomások kifejezése, ezen életkor felett azonban már a tanult rajztudás és technika alkalmazása volt. Az alkotásokon megjelent történelmi személyek Attilától Szent Istvánon át Széchenyi Istvánig, az életképeken csatajelenetek, ’48-as honvédrohamok és 1956 budapesti harcai is fellelhetők voltak – fejtette ki a művész, aki érdekesnek nevezte, hogy napjaink hősei, a sportolók is feltűntek némely pályamunkán.

Takaró Mihály, az esszépályázat zsűrijének elnöke kiemelte, hogy békéről és nemzeti egységről szólt a pályázati kiírás. Mint mondta, pozitív meglepetést jelentett, hogy nemcsak Szent István, Szent László vagy Mátyás király a mostani fiatalság hősei, hanem a szeretet, a tisztelet nemzetünk jelenkori nagyjai iránt is megmutatkozott. „A magyarság elsősorban nem genetikai kérdés, a magyarság tudatos sors- és tudatos kultúravállalás. Aki ezt vállalja, őrzi és építi, az magyar, és senki sem az, aki ezt nem teszi ” – fogalmazott az irodalomtörténész.

A díjkiosztó ünnepség után a gyerekek és felkészítő tanáraik közösen tekintették meg A DÖNTÉS című kiállítást, majd a saját pályaműveikből felállított tárlatot.

További képek: http://okkfehervar.hu/indexa.php?pg=media94216_hu#

BELÉPÉS REGISZTRÁCIÓ
Impresszum, Adatvédelmi tájékoztató, Nyitóoldal, Kapcsolat, Bemutatkozás, Oldaltérkép, Szakmai tevékenység, Hírek, Fotógaléria, Közérdekű adatok

Minden jog fenntartva. Nemzetstratégiai Kutatóintézet © 2025