Az anyaországi - budapesti, miskolci, bonyhádi, székesfehérvári, szolnoki, ócsai és nagykállói - gyerekek mellett szép számban érkeztek díjazottak külhonból is, többek között a székelyföldi Csíkszeredából, Székelyudvarhelyről és Nyárádremetéről, az erdélyi Szilágysámsonról és Kolozsvárról, a délvidéki Szabadkáról, Eszékről, Hajdújárásról, Magyarkanizsáról, Horgosról, a kárpátaljai Nagydobronyból és Ungvárról, valamint a felvidéki Nagycétényből, Szencről és Ógyalláról.
A magyar címer és zászló megünneplésére kiírt ünnepi rajz- és esszépályázatot idén harmadik alkalommal hirdette meg a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. 2017-ben - kapcsolódva a székesfehérvári Szent István Király Múzeum január 22-én megnyílt A DÖNTÉS című kiállításához – az NSKI új témakörrel bővítette ki a kiírást: "az én hősöm” tematika Somogyi Győző Kossuth-díjas magyar grafikus- és festőművész, a Nemzet Művésze a kiállításon felvonultatott „Magyar Hősök Arcképcsarnoka” című, száz festményt tartalmazó ikonosztázára kívánt reflektálni.
Az ünnepélyes díjátadón Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere méltónak nevezte, hogy a díjkiosztó kapcsán a nemzeti jelképek és a magyar hősök jelentőségéről a nemzet történelmi fővárosában lehet beszélni. Kiemelte: a magyarság élete elképzelhetetlen a szimbólumok nélkül, továbbá a város és a nemzet sem létezhetett volna hősök nélkül, akik életüket adták a szabadságért és a kultúra megőrzéséért.
Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke nemzetünk szentistváni örökségére, azaz magyar és keresztény gyökereire hívta fel a figyelmet köszöntőjében. Ez a kettősség éppen olyan erős, akár a test és a lélek kapcsolata – emlékeztetett Jakab Antal püspök szavaira az elnök.
Molnár János festő- és grafikusművész, a rajzpályázat zsűritagja értékelésében kiemelte, örömteli feladat volt a rendkívül színvonalas alkotások kiválogatása. A zsűri legfőbb szempontja a tízévesnél fiatalabb pályázók esetében a benyomások kifejezése, ezen életkor felett azonban már a tanult rajztudás és technika alkalmazása volt. Az alkotásokon megjelent történelmi személyek Attilától Szent Istvánon át Széchenyi Istvánig, az életképeken csatajelenetek, ’48-as honvédrohamok és 1956 budapesti harcai is fellelhetők voltak – fejtette ki a művész, aki érdekesnek nevezte, hogy napjaink hősei, a sportolók is feltűntek némely pályamunkán.
Takaró Mihály, az esszépályázat zsűrijének elnöke kiemelte, hogy békéről és nemzeti egységről szólt a pályázati kiírás. Mint mondta, pozitív meglepetést jelentett, hogy nemcsak Szent István, Szent László vagy Mátyás király a mostani fiatalság hősei, hanem a szeretet, a tisztelet nemzetünk jelenkori nagyjai iránt is megmutatkozott. „A magyarság elsősorban nem genetikai kérdés, a magyarság tudatos sors- és tudatos kultúravállalás. Aki ezt vállalja, őrzi és építi, az magyar, és senki sem az, aki ezt nem teszi ” – fogalmazott az irodalomtörténész.
A díjkiosztó ünnepség után a gyerekek és felkészítő tanáraik közösen tekintették meg A DÖNTÉS című kiállítást, majd a saját pályaműveikből felállított tárlatot.
További képek: http://okkfehervar.hu/index.php?pg=media94216_hu#