akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Eseményarchívum > Rajz- és  esszépályázat > Díjátadó ünnepség

Díjátadó ünnepség

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet a magyar zászló és címer emléknapján, március 16-án tartotta az Emberi Erőforrások Minisztériumának Köznevelésért Felelős Államtitkárságával közösen meghirdetett rajz- és esszépályázatának díjátadó ünnepségét, amelyre a Kárpát-medence egész területéről érkeztek a szakmai zsűri által díjazott gyerekek.  

A Magyar Országgyűlés a magyar zászló és címer emléknapjául, így összetartozásunk egyik legfontosabb ünnepéül március 16-át jelölte ki. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet - amely küldetéséből eredően az emléknaphoz kapcsolódó ünnepségek és események szervezésében kiemelt feladatot vállal - a Kárpát-medencében, illetve a világban szétszórtan élő, valamennyi magát magyarnak valló óvodás, diák és egyetemista számára hirdette meg a pályázatot. 

A pályamunkák műfajonként és korosztályként kerültek elbírálásra. A pályázat kiírói, a korosztályok első három legjobbnak ítélt pályamunkájának alkotóit és felkészítő tanáraikat nagy értékű tárgy- és könyvjutalomban, illetve különdíjas oklevélben részesítették. A pályázat fővédnöke Czunyiné dr. Bertalan Judit digitális tartalomfejlesztésért felelős kormánybiztos, védnökei Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, Németh Szilárd országgyűlési képviselő, valamint Wittner Mária ’56-os szabadságharcos voltak. A tárgy- és könyvjutalmak összeállításához a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt., az Alföldi Nyomda Zrt. és a Méry Ratio kiadó járultak hozzá.

 

Ünnepi rajz- és esszépályázat – díjátadó ünnepség Ünnepi rajz- és esszépályázat – díjátadó ünnepség Ünnepi rajz- és esszépályázat – díjátadó ünnepség

 

A rajzpályázat szakmai zsűrijének elnöke Jankovics Marcell, Kossuth-díjas grafikusművész, filmrendező, a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, tagjai pedig Somogyi Győző, Kossuth-díjas, Munkácsy Mihály-díjas festőművész, grafikusművész; Rényi Krisztina, Ferenczy Noémi-díjas grafikusművész; Molnár János, a Magyar Kultúra Alapítvány és a Jászok Egyesületének Nívódíjával kitüntetett festőművész, grafikusművész; illetve Tóth Norbert, a Forrás Művészeti Intézet igazgatója voltak. Az esszépályázatot Takaró Mihály a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett író, irodalomtörténész, tanár, valamint Sebők Melinda irodalomtörténész, a KRE BTK Modern Magyar Irodalomtudományi Tanszékének adjunktusa bírálták el. 

A Bibliát idézve, Takaró Mihály elmondta, hogy mindig van egy maradék szent mag, amely biztosítja a továbbélésünket. Nagy költőink vészjósló gondolatai ellenére az irodalomtörténész szerint a magyarság soha nem fog kihalni, mert bármilyen idők jönnek, nemzetünk legnagyszerűbb fiataljai emlékezni fognak. Bennük ugyanis megvan az a két dolog, ami döntően magyarrá tesz valakit: a magyarsággal való tudatos sors- és kultúravállalás. Aki mindezt magáénak érzi, annak a magyarság nem gúnya többé, hanem levehetetlen bőr – tette hozzá.

A gyermekrajzok minden kultúrában fontos részei a képzőművészetnek. A gyermekek olyat és úgy tudnak megjeleníteni, amire a felnőtt művészek már nem képesek – kezdte értékelő beszédét Molnár János, aki a rajzpályázat alkotásait elbíráló zsűri szempontjairól elmondta, hogy olyan örök művészeti szempontok alapján válogattak, mint a színharmónia, színelmélet, a dinamika, a rajzosság és kifejezőerő. Az egyetlen tudományos nézőpont, amit alkalmaztak, az a gyermeki gondolkodás korszakonkénti elkülönítése volt: ennek alapján a kisebbeknél a kifejeződés, a spontaneitás, a nagyobbaknál a tudatosság, a képzettség és az elgondolás racionalitása volt a fő szempontjuk.

Szász Jenő ünnepi beszédében kifejtette, hogy a magyar emberek számára a jelképek különös jelentőséggel bírnak, melynek legfőbb oka, hogy bár Magyarország és a magyarság határai nem esnek egybe, a közös nyelvi, kulturális és történelmi hagyományainál fogva mégis egységes a nemzet. A Himnusz mellett ezért nemzeti összetartozásunk legfontosabb jelképei: a nemzeti zászló és a címer, melyek szilárd kapocsnak számítanak az anyaország és az elszakított magyar nemzetrészek között – fejtette ki az NSKI elnöke.

Az ünnepi rajz és esszépályázat nyerteseinek névsora itt olvasható.

Tekintse meg a rendezvényről készült videót és képgalériát!

Rajz- és esszépályázat
Díjátadó ünnepség (Videó)
A pályázat eredménye
Munkában a zsűri - fotógaléria
Pályázati kiírás
Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu