A 2015. szeptember 11–13-ig tartó konferencia előadói az eddigi kutatások eredményeit összegezték, egyben irányokat is szabtak az eljövendő évek tudományos és művészeti tevékenységének.
A konferenciasorozat 2007-ben kezdődött a falutörténet és kultúra „mélyfúrás” jellegű tárgyalásával. Majd következtek a Székelyföldön élő népi mesterségek (2009) kutatói, aztán a székelység régészeti emlékeinek és történetének megvitatása (2011). Újabb két év múltán (2013) a régi és mai székelyföldi gazdálkodás volt a téma. Az idei évben került sorra a népzenei- és tánchagyomány tárgyalása és az ebből alakult, még élő népzene- és tánc szó szerint vett bemutatása. Fellépők a Gyimesközéploki Együttes, a Kékiringó Néptáncegyüttes, a Liszt Ferenc Zenetudományi Egyetem Népzene Tanszék hallgatói, a Mákvirágok Néptáncegyüttes, a Tarisznyás Együttes és az Udvarhely Néptáncműhely voltak.
A konferenciát Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális államtitkára nyitotta meg, aki civil foglalkozását tekintve maga is karnagy, zenetanár és zeneesztéta. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet két munkatársa, Bali János és Mihály János is tartott előadást.
A 2017-es év kihirdetett témája Székelyföld műemlékei, a műemlékek mentése és mindennapi műemlékhasználat kérdései, aminek napirendre tűzésében a Nemzetstratégiai Kutatóintézet ugyancsak alapvetően érdekelt.