A 15 partnerből álló nemzetközi konzorcium októberben induló projektjének célja, hogy segítse a polgárok és a közösségek felkészítését a katasztrófahelyzetekre, illetve a klímaváltozással összefüggő egyre szélsőségesebb időjárási jelenségekre. A projekt további célja a klímaváltozásból fakadó természeti, illetve más, ember okozta katasztrófák túlélésére való képzés is.
A tavaly novemberben az „Enhanced citizen preparedness in the event of a disaster or crisis-related emergency (HORIZON-CL3-2022-DRS-01-01)” című felhívásra benyújtott pályázat maximális pontszámot kapott az értékelőktől. Az eredmény kiemelkedő magyar siker, a projekt nemzetközi konzorciumát ugyanis a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet vezeti, és abban a Nemzetstratégiai Kutatóintézet mellett partner a Székely Family & Co. Nonprofit Kft. is. A konzorcium összesen 10 ország vezető szakmai és tudományos szervezetének összefogásával szerveződött.
E projekt megkezdése fontos mérföldkő a Nemzetstratégiai Kutatóintézet életében is. Kormányzati műhelyünk idén tíz éves tudományos tevékenységének is az elismerése, hogy részt vehetünk egy uniós támogatású kutatás-fejlesztési projektben. A projekt stratégiai szintű kiaknázását és fenntarthatóságát, eredményeinek népszerűsítését, valamint a felhasználók Kárpát-medencei szintű bevonását a Nemzetstratégiai Kutatóintézet biztosítja. Projekt-tevékenységeink kitűnően illeszkednek intézményünk küldetéséhez is: a Kárpát-haza nemzeti összetartozásának és a határokon átívelő nemzetépítésnek ugyanis egyik legfontosabb terepe a katasztrófahelyzetekre való felkészülés. E válsághelyzetek kezelésében továbbá lényeges a különböző nemzetek közötti partnerség is, a környezeti válságjelenségek ugyanis nem állnak meg az etnikai és országhatároknál, hanem a Kárpát-medence egységes táji ökorendszerében mindenhol hasonló és egymással összefüggő kihívásokat képeznek.