akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Konferenciasorozat az új nemzetstratégia érdekében

Konferenciasorozat az új nemzetstratégia érdekében

2014. március 6-án Kisebbségek és nemzeti közösségek – a külhoni magyarság jogvédelmének hagyományos és új útjai címmel tartotta első konferenciáját a Nemzetstratégiai Akadémia. A konferenciasorozat nyitó rendezvényén a fővédnök Vizi E. Szilveszter, akadémikus, Gulyás Gergely, országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP), Duray Miklós, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense és Andrássy György, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára, valamint Kiss Antal, a brüsszeli HUNINEU iroda vezetője adtak elő.

A Nemzetstratégiai Akadémia megnyitóján Szász Jenő, a társrendező Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) elnöke röviden vázolta az intézet egy éves működését. A nemzetegyesítés szempontjából nélkülözhetetlen nemzetstratégiai paradigmaváltás szükségességéről szólva kiemelte, ez lehet az egyedüli bázisa a Kárpát-medencei magyarság szülőföldön maradásának és boldogulásának. Hangsúlyozta, ezt a paradigmaváltást a Nemzetstratégiai Akadémia következő rendezvényei a XXI. század kínálta lehetőségek bemutatásával fogják támogatni.

Vizi E. Szilveszter a rendezvénysorozat fővédnöke megnyitójában a nemzeti önazonosság megtartásának parancsára és annak kiteljesedésének európai lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Gulyás Gergely országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP) Alkotmányosság, nemzetstratégia, kisebbség és/vagy közösség című előadásában az elmúlt bő két évtized nemzetpolitikai fejlődéstörténetét vázolta – különös tekintettel azokra az irányváltó mozzanatokra (Státustörvény, Alaptörvény) – amelyek a Kárpát-medencei és a világ magyarsága számára alapvető változást és új lehetőségeket teremtettek.

Duray Miklós és Andrássy György professzorok a nemzetközi normarendszer és a magyar nemzeti közösségek reális léthelyzetének viszonyában vizsgálta az egyéni és közösségi jogok elfogadtatásának és érvényre juttatásának lehetőségét, abban az európai környezetben, ahol a már évtizedek óta kodifikált alaptézisek nyelvhasználati előírásait is sok esetben sértik egyes országok gyakorlatai.

Önmagában a „kisebbség” kifejezés kapcsán az is felvetődött, hogy újra kellene bizonyos fogalmakat értelmezni illetve pontosítani a külhoni magyarság – és általában az őshonos közösségek – szakirodalmi, szakpolitikai használatában. Ezt a gondolatkört Kiss Antal, a HUNINEU brüsszeli irodavezetője elemezte a délelőtti ülést záró előadásával.

Az előadásokat követő hozzászólásokban hangsúlyosan szerepelt az anyanyelv kultúránkban meghatározó szerepe és jelentősége a világban szétszórt magyarság életében akár a tömbök, a szórvány vagy akár a nyugati diaszpóra esetében.

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet prioritásként kezeli a tudományos és gyakorlati eredmények, jó gyakorlatok összegzését és hasznosíthatóvá tételét a Kárpát-medencei magyarság számára egy olyan világban, ahol a globális lehetőségek kihívásokat, de egyben új lehetőségeket is tartogatnak a huszonegyedik század emberének.

Kapcsolódó dokumentumok
A konferencia programja
Hírek
2025. április 9.
Stratégiai megállapodás a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet között

2025. április 3-án, Pécsen stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Az eseményre a Diaszpóra 2025 – Revitalizáció elnevezésű konferencia keretében került sor.


2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu