akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Egyetlen magyar sincs egyedül! > A járványügyi helyzettel kapcsolatos legfrissebb kutatásaink > Kutatási Program a Globális Járványügyi Helyzet ...

Kutatási Program a Globális Járványügyi Helyzet Társadalmi Hatásairól

A koronavírus okozta világjárvány hatalmas kihívást jelent Magyarország számára is, következtében pedig társadalmunk egészét érintő válságjelenségek sorával kell majd szembenéznünk. Ugyanakkor – a globalizmus okán – számítanunk kell rá, hogy hasonló veszélyhelyzetek a jövendőben időről-időre bekövetkezhetnek.

Mindezen hatások ráadásul nem csupán az anyaországra korlátozódnak, hanem érintik külhoni magyar közösségeinket is!

Jelen helyzetben a Nemzetstratégiai Kutatóintézet – munkatársi állományára, valamint kiterjedt Kárpát-medencei kutatói, intézményes és személyes kapcsolathálózatára támaszkodva – új kutatások elvégzésére és szakpolitikai javaslatok kidolgozására vállalkozik, az eddig elkészített stratégiai dokumentumaink és kutatásaink mentén. Majdani javaslatainkkal e civilizációs kihívás tanulságainak beazonosítását kívánjuk szolgálni, ugyanakkor új, távlatos gazdaság- és társadalomszervezési megközelítéseket szeretnénk feltárni.

A járványhelyzet alatt résztvevő megfigyelésre támaszkodó, intenzív, interdiszciplináris, korszerű online módszereken alapuló kutatómunkát kívánunk végezni, amelynek alapján a helyzet reménybeli rendeződésének idejére kutatási jelentésben tervezzük összegezni a Kárpát-medence magyarságát érő legfontosabb hatásokat és az ezekből való kilábalás lehetséges útjait.

Tervezett kutatásainkban – amelyekbe minél szélesebb résztvevői kört kívánunk bevonni – az alábbi témaköröket tervezzük körbejárni:

-a társadalom sérülékenysége és megújulási képessége világjárvány idején;
-társadalmi gyakorlatok közösségeink együttműködésének fokozására válsághelyzetben;
-a digitális oktatás megvalósulásának és hatásainak vizsgálata;
-a koronavírussal kapcsolatos diskurzusok narratív feltárása és tematikus követése a digitális  és
  özösségi médiában;
-a kétlaki és többes földrajzi identitású Kárpát-medencei magyar egyének és családok kihívásai.

Kutatási tervünk munkaindító anyagát az alábbi linkre kattintva érheti el:

ÚJ NEMZETSTRATÉGIAI KUTATÁSI PROGRAM A GLOBÁLIS JÁRVÁNYÜGYI HELYZET TÁRSADALMI HATÁSAIRÓL

Egyetlen magyar sincs egyedül!
A Kárpát-medencében és a diaszpórában élő magyarságot érintő legfontosabb tájékoztató oldalak
A járványügyi helyzettel kapcsolatos legfrissebb kutatásaink
A Kárpát-medencei országok koronavírus elleni védekezést szolgáló 2020. május 15-ig meghozott intézkedéseinek összehasonlító tanulmánya
Kutatási Gyorsjelentés - Új nemzetstratégiai kutatási program a globális járványügyi helyzet társadalmi hatásairól
A globális járványhelyzet okozta gazdasági válság lehetséges makrogazdasági hatásai a Kárpát-medence és Közép-Európa egyes országaiban
A külhoni nemzetrészek járványhelyzeti közoktatási és felsőoktatási megoldásairól - Kutatási Gyorsjelentés
Járványügyi helyzettel kapcsolatos térképek
Kutatási Program a Globális Járványügyi Helyzet Társadalmi Hatásairól
Mennyire vagyunk sérülékenyek a Kárpát-medencében a koronavírussal szemben? - Kutatási Gyorsjelentés
Magyarságot érintő releváns hírek
Kárpát-medence
Diaszpóra
Videók
Hírek
2025. március 13.
Határon átnyúló tervezési együttműködés a négyhatár térségben – A Planning4U projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

Március 7-én, Nyíregyházán tartotta az Interreg VI-A NEXT Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna 2021–2027 Program társfinanszírozásával megvalósuló projektjének (HUSKROUA/23/RS/3.1/037) indító rendezvényét a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának partneri szerepvállalásával megvalósuló, A magyar-román-ukrán határtérség helyi közösségeinek együttműködése a közös fejlesztési tervezés, kapacitás- és partnerségépítés érdekében címet viselő projekt 2025. január 1-jén vette kezdetét.


2025. március 13.
Katasztrófavédelmi együttműködés a „négyhatár” régióban – A PRE_SAFE projektnyitó rendezvénye Nyíregyházán

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet 2025. március 7-én rendezte meg az Együttműködés a jobb felkészültség és a határokon átnyúló katasztrófa-megelőzés érdekében című projekt – sajtótájékoztatóval egybekötött – ünnepélyes nyitó rendezvényét Nyíregyházán, a Vármegyeházán. Az Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával – 2025. január 1. és 2026. december 31. között – megvalósuló projekt elsődleges célja, hogy megerősítse és professzionálisabbá tegye az önkéntes katasztrófavédelmi szervezetek közötti – határokon átívelő – együttműködést, s ezáltal hozzájáruljon a lakosság, a közösségi infrastruktúra, valamint az épített és természeti környezet védelméhez a térségben.


2025. február 26.
Kutatási jelentés Torockóról

„Torockó bányászati és épített örökségének hatása az itt élők identitására, a település fejlődésére és a turizmusra” címmel megjelent a Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási jelentése, melynek szerzője Dr. Tőzsér Anett, intézetünk munkatársa.


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu