akadálymentes
keresés
HUN ENG
Nyitóoldal
Nyitóoldal Bemutatkozás Szakmai tevékenység Kárpát-haza statisztikák Hírek Fotó- és videógaléria A Kárpát-haza Őrei Rajz- és esszépályázat
Nyitóoldal > Hírarchívum > Népviseletbe öltözött Homoród mente 

Népviseletbe öltözött Homoród mente

Az oklándi egyházközség adott otthont a Nemzetstratégiai Kutatóintézet társszervezésében immár második alkalommal megrendezett Homoród menti népviseleti találkozónak szeptember 19-én.

Tizenhét településről – Kápolnásfaluból, Szentegyházáról, Lövétéről, Almásról, Oklándról, Újfaluból, Székelyzsomborról, Darócról, Jánosfalváról, Városfalváról, Szentpálról, Recsenyédről, Bágyból, Szentmártonból, Abásfalváról, Homoródkeményfalváról és Petekről – több mint kétszáz vendég érkezett a rendezvényre, akiket a falu tájházának udvarán a helybéli asszonyok hagyományos, kemencében sült kiflivel és vackorpálinkával fogadtak.

Az ünnepély ökumenikus istentisztelettel indult: Kelemen Levente helyi lelkész köszöntötte az egybegyűlteket, az istentiszteleti szolgálatot pedig Simó Sándor unitárius esperes, Fülöp Szabolcs református lelkész, Tamás Huba római katolikus plébános és Kúnos Lajos evangélikus lelkész végezték, kiemelve hagyományos értékeink megtartásának fontosságát. A vallásórára járó gyerekek énekét követően Cseke Miklós polgármester köszöntője következett, majd Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, a rendezvény fővédnöke mondott beszédet, hangsúlyozva a népviseletek megőrzésének fontosságát.

Az ünnepi istentisztelet után a népes tömeg a falu központján vonult végig. Két hagyományőrző lovas és az abásfalvi népi zenekar vezetésével érkeztek meg a művelődési házba, ahol Szarka Gábor konzul köszöntötte a részvevőket, majd Salló Szilárd, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont munkatársa tartott előadást a Homoród menti népviseletekről. A színpadon elhelyezett Kárpát-medencei népviseleteket a Jászberényből érkezett vendégek, Papp Imre és Péterbencze Anikó mutatták be, mezőségi tánccal színesítve előadásukat.

A különböző falvak képviselői is felvonultatták jellegzetes viseleteiket. A találkozó a művelődési ház udvarán, közös ebéddel zárult.

Forrás: Székelyhon.ro

Hírek
2026. március 26.
Híd kelet felé – elindult a Bridge2EastCE nemzetközi együttműködési projekt

2026. március 24-én ünnepélyes keretek között került sor a(z) – Interreg Central Europe Program társfinanszírozásával megvalósuló – Bridge2EastCE nemzetközi projekt nyitórendezvényére Budapesten, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet székházában. A „kick-off” eseményen hazai és nemzetközi partnerek, szakpolitikai szereplők és tudományos intézmények képviselői vettek részt, jelezve a kezdeményezés széles körű támogatottságát és jelentőségét.


2026. március 25.
TOTUS TUUS – Teljesen a Tiéd!

Március 23-án, a Lengyel-Magyar Barátság Napján nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban a széles nemzeti összefogással megvalósuló, Szent II. János Pál pápa életét és történelemre gyakorolt hatását bemutató tárlat.


2026. március 12.
A szecesszió mint turisztikai termék

Kutatási jelentés a Kárpát-medence szecessziós építészetéről


összes hír >>
Impresszum Adatvédelmi tájékoztató
Nyitóoldal Kapcsolat
Bemutatkozás Oldaltérkép
Szakmai tevékenység Hírek
Fotógaléria Közérdekű adatok
Közadatkereső.hu